Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska w inicjatywie, Rosja w poszukiwaniu – wyzwolenie

Na prośbę polskiego premiera Mathewsa Moraviciego w najbliższy piątek zaplanowane jest spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE poświęcone białoruskiemu dokumentowi.

Chociaż Białoruś od tygodnia marnieje pod gazem łzawiącym i armatkami wodnymi, polski premier Matzos Moravici nie rozważył skutecznie krytyki słownej i innych nierozpoznanych tweetów ze strony europejskich przywódców. W poniedziałkowym liście do Brukseli przedstawił ideę nadzwyczajnego szczytu europejskiego poświęconego palącej kwestii białoruskiej. Moraviki w końcu otrzymał tylko nieformalne spotkanie za pośrednictwem wideokonferencji. W najbliższy piątek odbędzie się spotkanie 27 ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Ale represyjna debata prowadzona przez Aleksandra Łukaszenkę nie powinna być zmonopolizowana: kryzys libański i tureckie manewry we wschodniej części Morza Śródziemnego są również na porządku dziennym.

„Obraz

Według źródła odpowiedniej Komisji Europejskiej Publikacja, Dwadzieścia siedem nie będzie miało wspólnego rezultatu. ten „Akcje przeciwko sprawcom przemocy”, Szef europejskiej dyplomacji Joseph Borel powiedział we wtorek, że jest tylko jedna możliwość. Oczywiście spotkanie to powinno umożliwić przetestowanie dopuszczalnej wody pod kątem realnego rozwiązania. Jednak według tego samego źródła będzie „Najlepsze możliwości” Białoruski dokument znalazł się w porządku obrad tradycyjnego europejskiego szczytu „Jimnich”, zaplanowanego na 27 sierpnia w Berlinie. Długa i kręta droga przed pojawieniem się tekstów.

Czytaj więcejNa Białorusi kobiety i robotnicy podważają system Łukaszenki

Mimo niechęci Brukseli mocno wierzy, że Warszawa istnieje „Wciąż jest miejsce na rozmowę” Między białoruską opozycją a reżimem Aleksandra Łukaszenki. Polscy mediatorzy powiedzieli, że są gotowi zrezygnować z praktyki. Biorąc pod uwagę silne historyczne powiązania Mińska z Warszawą, nie dziwi fakt, że na zachodzie Białorusi (od 1921 do 1939 r.) był czas, który należał do Polski. Dziś przewodniczący Komisji Stosunków z Mińskiem jest Polakiem w Parlamencie Europejskim. Niezależny białoruski kanał Biełsat nadaje z Polski. Ale Pauline Sollier, ekspertka od postkomunistycznego świata i badaczka z Uniwersytetu w Bordeaux, porównuje tę uspokajającą postawę w Warszawie do poszukiwania przywództwa w Europie Wschodniej. „Polska była w ostatnich latach bardzo krytyczna wobec UE” – powiedział. Podkreśla edukację. Kontrowersyjna reforma polskiego Sądu Najwyższego, blokująca postęp na szczeblu europejskim (zwłaszcza agenda neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla w 2050 r.) czy kontrowersyjne reformy polskiego prawa… nie brakuje kontrowersyjnych punktów między Polską a UE. „Według konserwatywnego lidera Andrzeja Dudy jest to szansa na zakup lepszego wizerunku.” Pauline Solier kontynuuje.

READ  Mattie Cash z Aston Villi trenuje i gra z Robertem Lewandowskim dla Polski

„Trzy”

Poza podanym celem, Polska nie określiła jeszcze swojego trybu mediacji. W każdym razie UE musi negocjować i występować jako wiarygodny mówca, niezdolny do zdobycia solidnego doświadczenia w zarządzaniu kryzysowym. Tak więc nie ma mowy o samodzielnym starciu z Łukaszenką. Klucz do sukcesu tego przedsięwzięcia? „Zaangażowanie innych liderów europejskich, Mówi Pavel Zerka, badacz z Rady Europejskiej Think Tanku Stosunków Międzynarodowych. Maiden pojechała do Kijowa w 2014 roku, aby zająć się kryzysem, wraz z Laurentem Fabiusem i Frankiem-Walterem Steinmeierem, modelowym trio stworzonym przez polskiego ministra spraw zagranicznych Radoslę Sikorskiego.

Według tego analityka sankcje wobec Łukaszenki (proponowane przez kilka państw członkowskich) nie wystarczą i konieczne jest rozpoczęcie dialogu z Moskwą i Mińskiem. Bo to z Rosją UE musi zgodzić się na to subtelne równanie. Władimir Putin, który pogratulował swojemu białoruskiemu odpowiednikowi reelekcji, nigdy nie krył chęci pracy na rzecz większej integracji politycznej i gospodarczej z Białorusią. „Rosja jest zainteresowana swoją strefą wpływów w regionie i nie chce, aby Łukaszenka odszedł lub miał w pobliżu zamknięty rząd rebeliantów”. Szczegóły Pauline Solier. W Warszawie i Brukseli konieczne jest utrzymanie pokojowego połączenia z Białorusią, państwem pośrednim między Europą a Rosją.