Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska tnie podatki, by walczyć z inflacją

Premier Polski zapowiedział w czwartek serię tymczasowych obniżek podatków, mających na celu walkę z hiperinflacją i zrównoważenie podwyżek cen energii.

«Dziś proponujemy szeroki program obniżek podatków, które przyniosą korzyści ludności, aby złagodzić skutki inflacji– powiedział Mateusz Morawiecki, prezentując program „Tarcza Antyinflacyjna”. Zgodnie z tym programem podatek od towarów i usług na gaz zmniejszy się z 23% do 8% między styczniem a marcem.

Podatek od towarów i usług od energii elektrycznej dla gospodarstw domowych spadnie z 23% do 5%, a podatek spadnie do zera, również między styczniem a marcem. Od 20 grudnia na okres pięciu miesięcy akcyza na paliwo zostanie obniżona do minimum dozwolonego w Unii Europejskiej, czyli do zera procent, natomiast od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwo będzie zwolnione od wartości dodanej. podatek. Zgodnie z programem ok. 5 mln polskich rodzin otrzyma również pomoc w wysokości 400-1150 zł (85,7-246 euro) na zrekompensowanie wzrostu cen żywności.

Premier zapowiedział też oszczędności w sektorze publicznym. „Niektóre miary są zaprojektowane na trzy miesiące, inne na pięć miesięcy. Muszą pomagać w najcięższych miesiącach zimowych, kiedy spodziewamy się wzrostu inflacji„” – poinformował prasę premier.

Koszt tarczy antyinflacyjnej szacowany jest na 10 mld zł (2,14 mld euro). Wzrost cen rok do roku w Polsce osiągnął w październiku 6,8%, najwyższy poziom od prawie 20 lat, podał GUS.

Według handlowców walutowych polska waluta osiągnęła w poniedziałek 12-letnie minimum w stosunku do euro, przełamując psychologiczną barierę 4,7 zł za euro. Od tego czasu złoty nieznacznie wzrósł.