Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska robi postępy w montażu paneli słonecznych

Polska obecnie podwaja produkcję energii słonecznej. W ciągu roku kraj potroił swoją produkcję.

Polska udowadnia Europie, że potrafi dramatycznie przyspieszyć rozwój energetyki słonecznej. W ciągu roku kraj potroił swoją produkcję. Kraj jest w stanie wytworzyć rocznie 4 gigawaty energii słonecznej w porównaniu do 1,3 gigawata w zeszłym roku.

Pięć lat temu w panele fotowoltaiczne zainstalowano 4 000 domów, a obecnie jest ich nie mniej niż 450 000.

Jak takie przyspieszenie jest możliwe? Preferencje polityczne i wsparcie Unia Europejska Polska z pewnością ma udział w inwestycjach, ale to nie jedyne wytłumaczenie. Dla polskiego badacza specjalizującego się w energetyce i klimacie powodem jest brak wielkiej kontroli nad nerwem. Krótko mówiąc, siły polityczne w Polsce wykorzystują stary dobry, liberalny system do rozwoju energetyki słonecznej w kraju: kontrolę rynku. Zmniejszenie barier technicznych, etycznych i legislacyjnych pozwala na gwałtowny wzrost każdego nerwu gospodarczego.

Ale pomysłowość Polski w tej kwestii polega na wsparciu państwa dla osób fizycznych, ponieważ 70% energii słonecznej w kraju pochodzi z małych instalacji. Naukowiec wyjaśnia: „Możesz mieć farmy fotowoltaiczne, ale mogą być też panele fotowoltaiczne na dachach. Polacy mocno zainwestowali, nie tylko wielcy inwestorzy.” Na ich poparcie polski rząd włożył rękę do kieszeni poprzez dotacje dla osób fizycznych.

Rozwój energetyki słonecznej w Polsce to dobra wiadomość, ponieważ prawie 75% energii elektrycznej wytwarzanej w kraju do tej pory pochodzi z elektrowni węglowych, czyli paliwa kopalnego emitującego najwięcej CO2.

READ  Hiszpania przegrywa z Polską / Euro 2020 (faza grupowa)