Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska przeznacza miliard dolarów na ograniczenie rosnących rachunków za ogrzewanie domów

Polska przeznacza miliard dolarów na ograniczenie rosnących rachunków za ogrzewanie domów

Warszawa zobowiązała się ograniczyć podwyżki cen ogrzewania do 40 proc., a skutki wojny na Ukrainie odczują portfele czytelników w tym roku wyborczym.

„Rada Ministrów uznała pilność tego projektu, ponieważ przedsiębiorstwa użyteczności publicznej gospodarstw domowych potrzebują natychmiastowego wsparcia w postaci zmniejszenia obciążeń cieplnych w kontekście rosnących cen paliw” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wersja robocza.

Zgodnie z projektem, jeśli ceny sieci ciepłowniczej wzrosną o ponad 40% w stosunku do cen z 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty, które nie będą przenoszone na klientów.

Jeśli środek wejdzie w życie, zostanie sfinansowany z funduszu utworzonego w celu pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym pandemią Covid-19. Pieniądze na ten fundusz pozyskano z obligacji wyemitowanych przez publiczny fundusz PFR i publiczny bank rozwoju BGK.

W 2022 roku Polska obiecała ograniczyć podwyżki rachunków za ogrzewanie do 40%, ale niektórzy konsumenci otrzymali rachunki z podwyżkami cen o ponad 100%.

(1 $ = 4,3474 zł)

READ  Wojna na Ukrainie – zamówiono 48 południowokoreańskich myśliwców FA-50: Polska kontynuuje wyścig zbrojeń w obliczu rosyjskiego zagrożenia