Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Polański odwołuje spotkanie w Łódzkiej Szkole Filmowej

Polska: Polański odwołuje spotkanie w Łódzkiej Szkole Filmowej

(AFP) – Roman Polański poinformował, że odwołuje zaplanowaną na sobotę wizytę w słynnej szkole filmowej w Łodzi (centrum) – ogłosił po tym, jak grupa studentów sprzeciwiła się temu spotkaniu w związku z nowymi oskarżeniami o gwałt wobec aktorki dyrektor.

„Na prośbę Romana Polańskiego spotkanie w Łódzkiej Szkole Filmowej, które miało odbyć się w sobotę 30 listopada, zostało odwołane” – podała fundacja w dwuzdaniowym komunikacie prasowym.

Dzień wcześniej Polański pojawił się na gali Europejskiego Forum Filmowego w Łodzi, gdzie odebrał niewielką nagrodę Glan d'Or, przyznawaną „zbuntowanym twórcom filmowym sprzeciwiającym się modzie i trendom”. Prezentował tam swój ostatni film „J'Accuse”.

Dziekan szkoły filmowej, której byłego studentem był Polański, Mariusz Grzegorzek, oznajmił podczas tej uroczystości, że „na jego wizytę czekało 99% studentów”.

Wcześniej w internecie pojawiła się petycja mająca na celu odwołanie tego spotkania, w której przytoczono „co najmniej pięć zarzutów” postawionych mu zarzutów gwałtu, które kierownictwo tej instytucji odrzuciło jako „niestosowne”. Do czwartku pod apelem podpisało się 116 osób.

Amerykański wymiar sprawiedliwości nadal ściga Polańskiego za nielegalne stosunki seksualne z 13-letnią dziewczyną, które miał 40 lat temu. Oskarżony o czterokrotny gwałt lub napaść ze strony innych kobiet, Polański został niedawno wciągnięty w sprawę przez francuskiego fotografa Valentina Meuniera, który twierdzi, że że był w to zamieszany. W 1975 roku, gdy miała 18 lat, została „pobita” i zgwałcona przez reżysera.

Polański zaprzeczył oskarżeniom.

READ  Proces R. Kelly'ego, oskarżonego o wielokrotne wykorzystywanie seksualne, rozpoczyna się na tle #MeToo