Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska planuje zamknąć granicę z Białorusią – mówi minister spraw zagranicznych Euractiv FR

Polska planuje zamknąć granicę z Białorusią – mówi minister spraw zagranicznych Euractiv FR

Polska nie wyklucza zamknięcia dwóch ostatnich przejść granicznych z Białorusią, aby przeciwdziałać hybrydowym działaniom reżimu Aleksandra Łukaszenki, powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Od połowy 2021 r. do Polski odnotowuje się napływ migrantów z Bliskiego Wschodu na granicę z Białorusią, co według Warszawy koordynuje Mińsk. Rząd stara się chronić tę granicę, zwłaszcza tworząc strefę buforową, ale nie powstrzymuje to migrantów przed próbami jej przekraczania.

Działania Białorusi skłaniają do rozważenia możliwości zamknięcia wszystkich przejść granicznych. Obecnie analizujemy konsekwencje takiej decyzji dla polskiej gospodarki i społeczności lokalnych.– powiedział Sikorski, powołując się na Finlandię, która w zeszłym roku zamknęła granicę z Rosją.

Obecnie otwarte są tylko dwa z sześciu przejść granicznych z Białorusią. Inne ośrodki zostały już zamknięte w odpowiedzi na działania wojenne reżimu białoruskiego. Na przejściu granicznym Kozlovice-Kokoriki wpuszczane są ciężarówki do Polski, natomiast przejście Brześć-Terespol służy do przewozu pasażerów.

Według części Białorusinów, z którymi rozmawiała polsko-białoruska telewizja Biełsat, przekroczenie granicy samochodem może zająć od 12 do ponad 24 godzin, w zależności od dnia. Mieszkańcy obawiają się, że sytuacja się pogorszy.

Wielu Białorusinów opuściło swój kraj po fali protestów przeciwko Łukaszence w 2020 roku, a przejście przez Terespol to dla nich jedyna możliwość zobaczenia swoich bliskich.

„Jego zamknięcie byłoby tragedią, katastrofą dla wielu ludzi. Jeśli tak jest [la Pologne] Chcesz zostać ukarany [Alexandre] Łukaszenki, zamiast tego powinni blokować przepływ towarów”.ogłoszono Biełsat Mieszkaniec białoruskiej wsi Kobryń niedaleko granicy z Polską.

Pomysł wprowadzenia zakazu towarów poparł Paweł Łatuszka, lider białoruskiej opozycji i były minister kultury.

Ponadto w zeszłym miesiącu swoją decyzję ogłosił premier Polski Donald Tusk zamiar Wzmocnienie wschodniej flanki Unii Europejskiej po tym, jak polski funkcjonariusz straży granicznej został dźgnięty nożem przez osobę ubiegającą się o azyl, która próbowała przekroczyć granicę z Białorusią.

Nowy minister obrony Unii Europejskiej?

READ  Regionalni separatyści do połowy masztu

Pan Sikorski od dawna był uważany za kandydata na stanowisko Europejskiego Komisarza Obrony, które Ursula von der Leyen chciałaby utworzyć, gdyby ponownie została przewodniczącą Komisji. Odmówił jednak zainteresowania tym stanowiskiem.

„W Unii Europejskiej nie ma takiej pracy, a nawet gdyby istniała i zostałaby mi zaproponowana, to nie mam do niej aspiracji i nigdzie się nie wybieram”.Poinformował o tym na zeszłotygodniowej konferencji prasowej. Zdaniem niektórych stanowisko komisarza obrony nie wystarczy do zaspokojenia jego ambicji.

Jak podają polskie media, sprawą dotyczącą rozszerzenia nowej komisji mogą zainteresować się także Warszawę. Analitycy uważają, że Polska mogłaby uzyskać dobrą ofertę, biorąc pod uwagę publiczne poparcie Tuska dla reelekcji von der Leyen.

Pan Sikorski ubiega się także o stanowisko Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę jego doświadczenie i charyzmę, uważany jest za poważnego kandydata na to stanowisko. Kandydował na to stanowisko w 2014 r., ale przegrał z ministrem spraw zagranicznych Włoch Federiką Mogherini.