Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Otwarcie kanału do Morza Bałtyckiego, aby uniknąć rosyjskich wód terytorialnych

Iz: Miny i inne ukryte, małe i śmiertelnie niebezpieczne urządzenia wybuchowe pozostawione przez siły rosyjskie na wschodniej Ukrainie na terenach, z których się wycofały, stanowią pilne wyzwanie dla rozminujących przed nadejściem zimy.

„Bez nas nie ma szans na naprawę usług takich jak elektryczność przed zimą” – powiedział 33-letni Artem, który kieruje zespołem ekspertów od rozminowania, pracujących wokół miasta Izyum, które zostało niedawno wyzwolone przez siły ukraińskie.

„Dzisiaj odkryliśmy ponad trzydzieści min i pocisków artyleryjskich, w większości pocisków”, dodaje Artem, którego dziesięcioosobowy zespół jest odpowiedzialny za oczyszczanie obszarów wokół podstawowej infrastruktury, takiej jak kable lub rury elektryczne, woda i gaz.

„Każdego dnia zaczynamy od miejsca, w którym skończyliśmy wczoraj”, dodaje, obserwując, jak elektrycy ostrożnie kroczą za maszyną do czyszczenia kopalni przez pole słoneczników w kierunku przeciętego kabla.

Inni rozminowujący układają odkryte miny, których detonatory zostały bezpiecznie usunięte, za ciężarówką, która zabierze je do zniszczenia.

Eksperci od rozminowywania badają skraj zasypanej gruzami drogi między Izjum, zdobytym przez siły ukraińskie na początku września po półrocznej okupacji przez armię rosyjską, a niedaleko tej drogi granicą obwodu donieckiego.

Artem, niechętny do przekazania swojego nazwiska, nie wydaje się być zachwycony powagą pracy swojego zespołu, który sprawdza krawędzie jezdni i ostrożnie posuwa się przez pola wysokiej trawy.

„To nasza praca, to, co wiemy, jak to zrobić, ale teraz bardziej niż kiedykolwiek jest to nasz obowiązek” – powiedział.

niebezpieczeństwo dla dzieci

„Mamy 35 mężczyzn, podzielonych na siedem zespołów, pochodzących z różnych regionów Ukrainy”, powiedział 42-letni Wasyl Medic, dowódca oddziału rozminowywania rozmieszczonego w rejonie Izyum.

„Nikt nie wie, ile czasu zajmie” rozminowywanie, powiedział AFP w bazie rozminowania Izium.

– Mimo pomocy organizacji międzynarodowych nie zakończyliśmy nawet odkrywania opuszczonych kopalń od początku pierwszej fazy konfliktu w 2014 roku – dodaje, odnosząc się do starć z separatystami na wschodzie Ukrainy.

READ  Grupa VELUX zacieśnia globalne partnerstwo z Schneider Electric, aby przyspieszyć swoje ambicje bycia neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla przez całe życie.

Ma jednak nadzieję, że jeśli eksperci od rozminowania zaczną działać „szybko”, obszar Izyum zostanie oczyszczony do listopada, co pozwoli na ponowne uruchomienie podstawowych usług do zimy.

Od wyzwolenia Izyum jego zespoły, jak mówi, zajęły około 100 hektarów obszaru i odkryły ponad 5000 min w miejscach wcześniej zajmowanych przez Rosjan.

Eksperci od rozminowywania odkryli miny przeciwczołgowe, miny przeciwpiechotne i pociski artyleryjskie, a także miny PFM-1, znane jako miny motylkowe, które są szczególnie niszczycielskimi minami zabronionymi międzynarodowym traktatem, którego Rosja nie jest stroną.

Te maleńkie zielone uskrzydlone miny, znane na Ukrainie jako „płatki”, są jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ dzieci mogą je podnieść, potwierdza pan Medic.

Na drodze, gdy tylko pojazdy wojskowe jadą do przodu, drużyna Sashy wbija słupki na krawędziach drogi, zawieszając transparenty z czaszkami i skrzyżowanymi kośćmi z napisem „Niebezpieczeństwo – miny!”

„To nie jest bardziej niebezpieczne niż przejście przez jezdnię w normalnych czasach”, mówi 44-letni Sasha, paląc w ustach, komentując sytuację, wzruszając ramionami.

„Teraz następna kopalnia jest dwa metry dalej”, powiedział, „więc jesteśmy tu trochę bezpieczni”.