Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska otrzymuje od UE 137 miliardów euro

Polska otrzymuje od UE 137 miliardów euro

„To wszystko, mamy to!” », – zawołał polski premier Donald Tusk. Kilka minut temu, w piątek 23 lutego, przebywająca w Warszawie Ursula von der Leyen ogłosiła uwolnienie 137 miliardów euro z funduszy socjalnych, do których nie ma już dostępu ze względu na niepowodzenia własnościowe Polski. W ten sposób przewodniczący Komisji Europejskiej zakończył wielomiesięczny spór między nim a poprzednim polskim rządem nacjonalistycznej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), który został odsunięty od władzy w wyborach legislacyjnych w październiku 2023 roku.

Przeczytaj także | Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce praworządność zderza się z tradycją populistyczną

Jest dużą pomocą dla Donalda Tuska, który podobnie jak ona wywodzi się z konserwatywnych szeregów Europejskiej Partii Ludowej (EPL), a którego koalicja stara się narzucić swój demokratyczny program prezydentowi Andrzejowi Dudzie, posłowi PiS. Tylko jedna osoba jest upoważniona do podpisania ustawy. Ponieważ wybory prezydenckie zaplanowane na lato 2025 r. pozostały ponad rok, stawka jest wysoka. „To prawdziwa góra i zamierzamy ją mądrze wykorzystać”.Donald Tusk obiecał, kraj pierwszego beneficjenta netto budżetu socjalnego.

We wtorek 27 lutego komisja sformalizowała oświadczenie swojego przewodniczącego, podejmując dwie decyzje. Pierwsza dotyczy uruchomienia 76,5 mld euro Funduszu Spójności dla Polski w latach 2021-2027. Aby otrzymać tę pomoc, Warszawa, podobnie jak inne państwa członkowskie, musi zadbać o przestrzeganie Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Jesienią 2022 roku rządził rząd Mateusza Morawieckiego „To nie tak”Zatem te pieniądze przepadają – przypomniał rzecznik komisji.

17 stycznia Donald Tusk ogłosił, że jest już na bieżąco ze swoimi obowiązkami, po nowej ocenie sytuacji po miesiącu urzędowania. Komisja sprawdzi zatem w przyszłym tygodniu.

Zadzwoń bez pośpiechu

We wtorek zapadnie druga decyzja władz społecznych w sprawie łącznej kwoty 59,8 mld euro – 25,3 mld w formie dotacji i 34,5 mld w postaci preferowanych pożyczek – o które Polska może wnioskować w ramach europejskiego planu ratunkowego. Lipiec 2020 pomoże dwudziestu siedmiu osobom pokonać pandemię Covid-19.

READ  Imigranci szantażowani przez Łukaszenkę między Polską a Białorusią

Aby z niej skorzystać, Warszawa musiała najpierw spełnić kilka warunków, które mogły zagwarantować niezawisłość polskiego wymiaru sprawiedliwości. We wtorek 20 lutego podczas spotkania ministrów do spraw europejskich w Brukseli minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił plan Warszawy dotyczący przestrzegania tych zapisów. „Polska z trudnego dziecka staje się mistrzem demokracji w państwie prawa”, Niemiecka minister Anna Luhrmann z radością przyjęła tę decyzję. Przed dodaniem: te propozycje „Nie skorzystajcie ze wsparcia wszystkich interesariuszy w Polsce i grożą sankcje”.

Powinieneś przeczytać 53,33% tego artykułu. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.