Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska odpiera dyplomatyczny atak Wołodymyra Zełenskiego na ONZ

Polska odpiera dyplomatyczny atak Wołodymyra Zełenskiego na ONZ

ONZ w Nowym Jorku Ofensywa dyplomatyczna Wołodymyra Zełenskiego podczas Zgromadzenia Ogólnego spotkała się z odwrotnym skutkiem ostrej reakcji jednego z jego najbardziej lojalnych europejskich zwolenników: Polska przestała dostarczać broń wieczorem w środę 20 września. Kijów „Nie będziemy już przesyłać Ukrainie broni”Premier Mateusz Morawiecki powiedział prywatnej telewizji Polsat, że przyczyną był spór zbożowy między obydwoma krajami.

Oświadczenie nadeszło kilka godzin po wydaniu wezwania „pilny” Na scenie ONZ p. Przez Warszawę od ambasadora Ukrainy wbrew komentarzom Zełenskiego dzień wcześniej. Ten ostatni kwestionował „Niektóre” Który kraj „Fałszywa solidarność poprzez potajemne wspieranie Rosji”. Kijów od miesięcy krytykuje ograniczenia w imporcie swoich plonów, które Polska postanowiła chronić swoich rolników.

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że zlokalizowany w Rzeszowie, w południowo-wschodniej części kraju, ośrodek wojskowy, przez który zachodnie dostawy broni trafiają na Ukrainę, będzie w dalszym ciągu działać nieprzerwanie. Jednak w obliczu ukraińskiej kontrofensywy ogłoszenie, że Polska zamrozi dostawy broni, grozi pozostawieniem klina między Kijowem a jednym z jego najzagorzalszych sojuszników od początku rosyjskiej inwazji. Wystarczająco, aby poważnie zepsuć rezultaty wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Nowym Jorku.

„Ukraińcy stracili trochę impetu”

Prezydent Ukrainy chciał jednak w tym tygodniu przekonać przywódców ONZ, że niedawny szczyt G20, którego wyniki Kijów skrytykował jako zbyt korzystne dla Rosji, pokazał granice jej wysiłków dyplomatycznych. , szczególnie z krajami rozwijającymi się. „Ukraińcy stracili trochę impetu, a to dlatego, że ich kontratak w terenie jest wolniejszy niż oczekiwano”.– zauważa zachodni dyplomata. Kijów musiał zrezygnować z organizowania oczekiwanego spotkania w celu wprowadzenia planu pokojowego ze względu na swoją obecność w Nowym Jorku, Kopenhadze i Dżuddzie. W swojej zwykłej koszuli khaki Wołodymyr Zełenski całą swoją energię skupiał na marginesie bitew naziemnych w swojej sprawie.

W swoim pierwszym przemówieniu z podium przed Zgromadzeniem Ogólnym we wtorek bronił tej polityki „Szczyt dla pokoju”Jej metody są nadal niepewne, a Rosja stara się przekonać Rosję, że Ukraina nie jest jedyną ofiarą. „Korzystanie z kosztów żywności (…) jak broń. Opisał także deportację ukraińskich dzieci przez Moskwę „Ludobójstwo”.

Powinieneś przeczytać 56,47% tego artykułu. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.

READ  Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski