Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska notuje najwyższą inflację od 20 lat – EURACTIV.com

Według pierwszych szacunków GUS roczna inflacja w Polsce osiągnęła w sierpniu 5,4%, największy wzrost w 2021 roku. Szybkie ceny konsumpcyjne od czerwca 2001 i sierpnia do lipca 5%.

Większość ekonomistów spodziewa się, że wysoka inflacja utrzyma się co najmniej do marca 2022 roku. Im wyższy poziom, tym słabszy efekt podkładu. Na przykład analitycy bankowi uważają, że rosnące ceny energii i transportu są powiązane z odbiciem po znaczącym spadku rok temu.

Długoterminowe wyzwania dla polskiej gospodarki związane są głównie z inflacją, którą 63% analityków bankowych postrzega jako największe zagrożenie, według niedawnego monitoringu banków. Rosnące ceny energii i braki kadrowe na rynku to jedno z głównych wyzwań strukturalnych.

Obecnie Polska nie spełnia kryteriów przystąpienia do strefy euro z Maastricht.

Zapytany o to prof. Marion Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej i jeden z kluczowych orędowników członków strefy euro, powiedział: „ Istnieje realna szansa, że ​​jeśli do 2022 r. pojawi się nowy rząd, Polska może przystąpić do europejskiego mechanizmu kursowego do 2024 r. i wprowadzić euro 12-14 miesięcy później. „

Oznacza to, że Polska mogłaby wejść do strefy euro na początku 2025-26.

READ  Polska wieś rozważa ładowarki do samochodów elektrycznych | Wiadomości, sport, praca