Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska nie spodziewa się utraty funduszy unijnych – Morawiecki – 18.10.2022 o 15:27

Polska nie spodziewa się utraty funduszy unijnych – Morawiecki – 18.10.2022 o 15:27

WARSZAWA, 18 października (Reuters) – Polska nie wierzy, że jej finanse UE są zagrożone, dzień po tym, jak Komisja Europejska ostrzegła, że ​​może zostać pozbawiona unijnych funduszy rozwojowych, jeśli nie zreformuje sądownictwa. system.

W ostatnich latach Warszawa ścierała się z Brukselą w kwestiach od uchodźców i upolitycznienia polskiego wymiaru sprawiedliwości po zmiany klimatyczne i przepisy anty-LGBTQ+.

Rzecznik administracji UE powiedział w poniedziałek, że niespełnienie przez Warszawę demokratycznych standardów niezależności sądownictwa może oznaczać, że kraj może stracić większość z 75 miliardów euro przeznaczonych na finansowanie rozwoju.


Polska traci 75 mld euro w sporze z UE o sprawiedliwość

„Nie sądzę, aby fundusze unijne – fundusze spójności, fundusze rolne i inne fundusze innowacyjne – były zagrożone” – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

„Pierwsze środki już płyną. Nie będzie to duży fundusz (…) Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku miesięcy pojawią się pierwsze zaliczki” – dodał.

(Sprawozdawczość Anny Gober, Pawła Florkiewicza i Marka Streleckiego; wersja francuska pod redakcją Federiki Milio, Kate Entringer)

READ  AGS Warszawa oferuje skrzydła do Twoich przeprowadzek w Polsce i poza nią!