Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska nie jest Wielką Brytanią, nie robi swojego Polexitu

Napięcia między Polską a Unią Europejską są najwyższe w historii. Chociaż często zgłaszany, Polexit jest wysoce nieprawdopodobny.

Z jednej strony polski rząd Komunikat głosem premiera Trybunał Konstytucyjny kwestionuje wyższość prawa socjalnego nad prawem krajowym. Z drugiej strony rząd francuski Ryzyko polexitu „W praktyce”. Czy Polexit jest dużym i bezpośrednim zagrożeniem dla związku? Czy polski liberalizm będzie współistniał z suwerennością brytyjską, by wywołać efekt domina? A może widmo Polexit wkrótce się rozproszy?

To, co dziś jest zagrożone, to raczej powtórka Brexitu niż trwałe nieporozumienie między Wschodem a Zachodem w naturze planu europejskiego. Do Polaków, nawet jeśli są zwolennikami partii Prawo i Sprawiedliwość To nie jest czas, aby przeciwnicy (PiS) lub zdeterminowani do obalenia praworządności wykroczyli poza narodowe tożsamości. Ma sprowadzić Bolisa do PiS i połączyć z harmonią iluzję polskich aspiracji do środkowoeuropejskiego Brexitu.

Długa strategia napięcia

Obecne napięcia zaczynają się 7 października, kiedy premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wyższość prawa europejskiego nad prawem krajowym. Ważna jest kwestia prawna: Trybunał Konstytucyjny wydał opinię, a nie wyrok w konkretnej sprawie. Musimy jednak spojrzeć z szerszej perspektywy niż prawo: zapowiedź Moraviki z jednej strony prowokuje serię otwartych konfliktów od 2015 roku z Komisją Europejską, Francją i Niemcami, a z drugiej. Rzeczpospolita Polska jest wspierana przez co najmniej częściowe państwa członkowskie Grupa Wiszegradzka (Nazywany również V4 i produkowany w Polsce, Czechosłowacji, Węgrzech i Słowacji).

W rzeczywistości od powrotu PiS do władzy Polska w wielu przypadkach wyróżniała Berlin, Paryż i Brukselę w kwestii wartości, równouprawnienia i praworządności. Więc ona ma Odmówił przyjęcia imigrantów w 2015 r. Przy wsparciu Grupy Wyszehradzkiej i Austrii. Opowiedział się przeciwko równym prawom osób LGBTQ+ przy wsparciu tej samej grupy. W zasadzie zainicjowana przez PiS reforma sądownictwa była sprzeczna z polityką Związku.

READ  Polski trener zdradza ogromne rozczarowanie Robertem Lewandowskim w FC Barcelona

Nawet dzisiaj napięcia między Unią Europejską a Polską wydają się być najwyższe w historii.

Komisja w odpowiedzi Uwolniony Szanując prawa podstawowe, Anti-Poland zdecydował o zamrożeniu środków z Sekcji 7 Postępowania i Planu Naprawczego (ில்லியன் 54 mld). Dlatego podczas europejskiej kampanii wyborczej 2019 prezydentura i komisja Macrona nie są przypadkowe. Aktualizacja PiS i Liga Włoska zostały zidentyfikowane jako adwersarze polityczni.

Nawet dziś napięcia między Unią Europejską a Polską wydają się być najwyższe w historii, podobnie jak między rządem PiS a diasporą i dużą częścią protestującej ludności. Czy biorąc pod uwagę silną obecność PiS w polskim krajobrazie politycznym i czas trwania napięć między UE a Polską, powinniśmy bać się Polexitu? To pomyli strategię napięcia z planem awarii. To pomyli Polskę z PiS jako całością. Wreszcie ignorowanie tego, co jest naprawdę ważne dla Polaków i posługiwanie się niewłaściwym krajem: Polska to nie Wielka Brytania.

Porównanie jest nieprawidłowe

Jeśli chodzi o UE, to porównanie nie jest trafne, a ze względów politycznych, gospodarczych i dyplomatycznych groźba bolognese bardzo odbiega od rzeczywistości Brexitu.

Najpierw Brexit zapoczątkowali Brytyjczycy, co było wynikiem gry sił w ramach angielskiej Partii Konserwatywnej, podczas gdy Polexit był zagrożeniem ze strony Paryża i Berlina, które żałowały postępowania PiS. W rzeczywistości poparcie społeczne dla UE jest w polskich warunkach ogromne i nie osłabło: wynosi około 80%. Jeśli młodzież zostanie silnie zmobilizowana, często z rozmachem Europy, wezwanie do demonstracji dotknie 94-letnią Wandę Trasik-Stavską, byłą bojowniczkę powstania warszawskiego 1944 roku.

PiS nie bronił tej linii, a dziś dąży do ograniczenia zakresu swojego działania. Przyznał jednak, że ich liczebność nie wystarczyła do pokonania Donalda Zmierzchu, który powrócił trzy miesiące temu, by objąć kierownictwo partii. Strona obywatelska (PO) Były premier (2007-2014) i przewodniczący Rady Europy (2014-2019) Kolejne wybory są daleko (zaplanowano je na 2023), ale czasem przydałoby się wcześniej wyjść.

Jest też aspekt ekonomiczny, który sprawia, że ​​Polexit jest tak niemożliwy: od 2015 roku Zachód kontynentu polskiego przeżywa bezprecedensowy w historii atak. Ten polski cud gospodarczy naturalnie wiele zawdzięcza funduszom europejskim, swobodnemu przepływowi siły roboczej i kapitału oraz otwarciu polskiej gospodarki.

Kraj stał się jedną z fabryk Europy. Wzajemnie nie należy zapominać, że gospodarka europejska wiele zawdzięcza Polsce: jest jedną z gospodarek europejskich i perspektywy jej strukturalnego rozwoju są wyraźnie pozytywne. Polska wciąż ma duży, rozwijający się rynek i pulę wykwalifikowanych pracowników dla całej Europy.

Wreszcie paradygmat Brexitu ma obrzydliwą stronę: osiągnięcie porozumienia zajęło prawie pięć lat, podczas gdy Wielka Brytania była wielowiekową administracją, która była w stanie rządzić dużym imperium. Pomimo zdolności negocjacyjnych państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ, istnieje wiele trudności z obecnymi deficytami, od odnowienia szkockiego nacjonalizmu po kwestię irlandzką – która zrodziła wczoraj sen o Polsce. Globalna Wielka Brytania!

Jeśli Polska rzeczywiście pójdzie tą drogą, kto wie, jak wpłynie to na europejskie wybory z zewnątrz?

Polska nie dążyła do tego, by jechać sama swoją geografią czy ambicjami, co historycznie nie było jej korzystne. Poza tym, jeśli rzeczywiście podąża tą ścieżką, to kto wie, jak może wpłynąć na europejskie wybory z zewnątrz lub wykryć start-upy, które nie szkodzą poważnie polskim interesom?

Polska już płaci część agresji PiS, a Litwa jest mediatorem w białoruskim kryzysie; Spotkał się z sojusznikiem, czeskim premierem Milosem Bobisem. Nigdy więcej Mistrz gry w Pradze. Latem tego roku, po rozmowach niemiecko-amerykańskich, zakończył się gazociąg North Stream, co uznano za geopolityczny trzask. Nie ma wątpliwości, że więcej rosyjskiego gazu dla Europy nie jest częścią woli polskich przywódców! Ale jeśli Polska walczy o utrzymanie się wobec Rosjan, będąc w UE, co jeśli jest poza UE? W Warszawie to niewyobrażalna szansa.

Innymi słowy, hipoteza Polexitu jest błędem w ocenie Polski, a tym samym państw członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej: Polska jest kluczowym graczem w Unii Europejskiej i NATO na wschodniej granicy. Kontynent, ale ma też świadomość, że jego relacje z Rosją stale się pogarszają. Potrzebuje, by UE się temu sprzeciwiła.

Przewidywalne napięcia, awaria nie jest możliwa

Najprawdopodobniej z przyczyn wewnętrznych obecny rząd będzie zmuszony do zmiany stanowiska do czasu, gdy grozi mu pozbawienie praw obywatelskich związane z narastaniem niepokojów społecznych i politycznych w tym kryzysie. Czy zatem powinniśmy dojść do wniosku, że strategia tego napięcia prawdopodobnie osiągnęła swój szczyt? Nic nie jest pewne. Jeśli to działa jak czerwony kod dla najbardziej umiarkowanych, to nic nie wskazuje na to, że obecny kryzys nie doprowadzi do wewnętrznej ekspansji PiS, porównywalnej z tym, co widzieliśmy u brytyjskich konserwatystów.

Tak więc napięcia prawdopodobnie będą się utrzymywać, a realna alternatywa jest jeszcze daleka. Kolejne wybory powszechne odbędą się w 2023 roku. Z drugiej strony, jeśli zerwanie z UE nie jest możliwe, polski rząd ryzykuje poszukiwanie wyrzeczeń za granicą. To nie jest dobre dla Europy, która potrzebuje Polski kreatywnej, dla Polski i jej ambicji.