Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska musi płacić 500 000 euro dziennie za zignorowanie orzeczenia Sądu Najwyższego UE w sprawie kopalni Turów

Poniedziałek, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) Potwierdzony Nałożył na Warszawę karę finansową, oświadczając, że Polska musi zapłacić Komisji Europejskiej karę dzienną w wysokości pół miliona euro za wykonanie poprzedniego nakazu.

Sędziowie luksemburskiego sądu ogłosili, że grzywna wynosi „Konieczne… aby zniechęcić to państwo członkowskie do opóźnienia dostosowania swojego postępowania do tego nakazu”.

Wojciech Dąbrowski, prezes spółki prowadzącej kopalnię, Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), powiedział, że decyzja sądu o nałożeniu kar była „obcy” I że firma nie zgadza się na podjęte działania. Polski rząd obiecał też, że mimo decyzji kopalnia będzie kontynuowana.

Czechy złożyły w lutym pozew przeciwko Polsce w związku z działalnością kopalni, również w pobliżu granicy niemieckiej, twierdząc, że psuje wodę pitną swoim obywatelom. Po tym, jak Warszawa nie zastosowała się do nakazów sądowych w maju „Natychmiast zaprzestać wszelkiej działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni”, Praga zwróciła się do sądu o grzywnę w wysokości 5 mln euro dziennie.

Premier Polski Mateusz Morawiecki skrytykował decyzję May, nazywając ją ” Bardzo niebezpieczne „ O bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej i za 5000 osób pracujących w kopalni.

W przeciwieństwie do sąsiednich Niemiec, Polska nadal w dużym stopniu opiera się na węglu jako głównym źródle energii, stanowiąc około 70% jej całkowitej produkcji energii. W 2018 roku kopalnia w centrum skafandra wyprodukowała około 6,5 mln ton węgla brunatnego i węgla brunatnego.

Czy podoba Ci się ta historia? Podziel się nim z przyjacielem!

READ  Sarah Friso, ofiara przemocy domowej: Jest jej bardzo przykro