Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska legalizuje reorganizację swoich granic

Parlament dał też zielone światło rządowemu planowi budowy muru, który miałby uniemożliwić imigrantom przekraczanie granicy.

Sejm RP w czwartek (14 października) przyjął nowelizację ustawy o cudzoziemcach.

Zgodnie z nową nowelizacją cudzoziemiec zatrzymany po nielegalnym przekroczeniu granicy UE będzie zmuszony do opuszczenia terytorium Polski i czasowo pozbawiony możliwości wjazdu do Polski i strefy Schengen. Do sześciu miesięcy do trzech lat ”.

Władze polskie „zastrzegają sobie prawo do opuszczenia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego przez cudzoziemca, który został zatrzymany po nielegalnym przekroczeniu granicy. […] Jeśli nie pochodzi bezpośrednio z obszaru, w którym zagrożone jest jego życie i wolność.

Parlament dał też zielone światło dla planu rządu Zbuduj ścianę Plan uniemożliwienia imigrantom przekraczania granicy szacuje się na 353 mln euro.

Tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu próbowały w ostatnich miesiącach przekroczyć granicę UE z Białorusi na Łotwę, Litwę i Polskę.

Siedem osób zmarło od lata

Wiele organizacji wolontariackich krytykuje wprowadzenie stanu wyjątkowego na polskiej granicy, który uniemożliwia organizacjom humanitarnym pomoc migrantom i odmowę dostępu wszystkim mieszkańcom, w tym dziennikarzom. Według polskich, litewskich i białoruskich urzędników od czasu przybycia migrantów do regionu od lata na granicy życie straciło łącznie siedem osób.

Miesiąc temu Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) powiedział, że jest „zaniepokojony alarmującymi doniesieniami” na polskiej granicy.

Jednocześnie UE oskarżyła Mińsk o zorganizowanie wizyty w odpowiedzi na unijne sankcje po rozprawieniu się z opozycją przez białoruski reżim.

READ  Polska: 3. dzień protestów przeciwko niemal całkowitemu zakazowi aborcji