Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska, która wciąż jest potępiana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka w poniedziałek (8 listopada) ponownie potępił Polskę za reformę sądownictwa i zwrócił się do Warszawy o rozwiązanie problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.

Siedmiu sędziów, którzy rozpoznawali sprawę, zgodziło się jednogłośnie: Polska naruszyła artykuł Europejskiej Konwencji Praw Człowieka chroniący prawo do rzetelnego procesu sądowego.

Dwóch sędziów przejęło władzę sądowniczą Rady Europy. obwiniają Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych polskiego Sądu Najwyższego brakuje bezstronności i niezależności.

Jest jedną z dwóch nowych izb powstałych w centrum debaty w Polsce, która wybiera sędziów wchodzących w ich skład przez władzę wykonawczą i ustawodawczą.

Andrzej Duda, Prezydent RP

Ci dwaj skarżący ubiegali się o stanowiska sędziowskie, ale nie zostali rekomendowani, a ich odwołania do Sądu Najwyższego zostały odrzucone w 2019 roku.

Tak zauważył to Europejski Trybunał Praw Człowieka „Procedury powoływania sędziów pozostają pod nadmiernym wpływem władzy ustawodawczej i wykonawczej” To jest zatem „To fundamentalne naruszenie, które wpłynęło na cały proces”.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie była zatem „niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym ustawą” w rozumieniu Konwencji Europejskiej., orzekł sąd i zwrócił się do Polski „Podejmij szybkie działania, aby rozwiązać ten brak niezależności”.

Warszawa nakazała wypłacenie każdemu skarżącemu 15 000 euro z tytułu szkody niemajątkowej.

Ten przypadek „Jest to jedna z 57 spraw przeciwko Polsce wniesionych w latach 2018-2021, dotyczących różnych aspektów Reorganizacja polskiego sądownictwa rozpoczęła się w 2017 roku „,” Potwierdza Europejską Konwencję Praw Człowieka.

zostaw komentarz

READ  To się dzieje w Europie: w Polsce nauka europejska prosiła, żeby szukać gdzie indziej