Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska jest gotowa dostarczyć samoloty F-16 do Q, jeśli zgodzi się na to NATO

Sojusznicy Kijowa są podzieleni co do dostawy myśliwców. The Polska Opowiedziała się za swoją rolą Ukraina w tym pliku. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że Polska rzeczywiście byłaby gotowa do wysłania F-16, gdyby doszło do konsensusu w NATO.

„Jeśli wszystkie (kraje członkowskie) mają decyzjęNATOByłbym za wysłaniem tych myśliwców” – powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem Zdjęcie. „Moja ocena zależy od tego, co wspólnie postanowią państwa członkowskie NATO” – dodał, podkreślając, że taka decyzja wymagałaby „strategicznej refleksji całego NATO”.

Zełenski opowiada się też za rakietami dalekiego zasięgu

W zeszłym tygodniu Zachód osiągnął plateau w pomocy wojskowej dla Kijowa, kiedy Niemcy i Stany Zjednoczone ostatecznie ogłosiły, że będą eksportować czołgi ciężkie. Ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Wzywa do jeszcze większej pomocy, w tym dostarczenia pocisków dalekiego zasięgu i myśliwców.

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden kategorycznie odrzucił pomysł wysłania na Ukrainę amerykańskich myśliwców F-16. kanclerz Niemiec Olaf Scholes jest w tej samej linii Aby uniknąć „eskalacji” z Moskwą. Jednak inni sojusznicy są gotowi to zrobić, w tym Słowacja, która ma radzieckie MiG-29, oraz Holandia, która zaczęła wymieniać swoją flotę F-16 na F-35.

READ  W Polsce, Rumunii i na Węgrzech Ukrainki nie mogą wykonywać aborcji