Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Węgry blokują termin „równość płci” na Szczycie Społecznym Unii Europejskiej

Presja ze strony Polski i Węgier doprowadziła do usunięcia sformułowania „ równość płci ” z wydanego w piątek oświadczenia w sprawie wzmocnienia spójności społecznej w Unii Europejskiej, która dąży do odbudowy po pandemii COVID-19.

Rządząca Polska Partia Narodowa, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i jej sceptyczny sojusznik z Unii Europejskiej, premier Węgier Viktor Orban, promują w swoim kraju to, co nazywają tradycyjnymi wartościami społecznymi i wielokrotnie sprzeciwiali się bardziej liberalnym zachodnim odpowiednikom w swoim kraju. prawa. Kobiety, geje i imigranci.

Oba kraje sprzeciwiły się bezpośredniemu odwołaniu się do „równości płci” w oświadczeniu 27 krajowych przywódców bloku, którzy spotykają się w portugalskim mieście Porto w piątek i sobotę, aby znaleźć sposoby na zmniejszenie nierówności społecznych i warunków ekonomicznych, które rozszerzyły się podczas pandemii. .

Podczas gdy wczesna wersja wskazywała, że ​​blok będzie „promować równość płci”, najnowsza wersja, którą zobaczył Reuters, unika tego zdania i mówi: „Podwoimy nasze wysiłki w celu zwalczania dyskryminacji i aktywnie pracujemy nad zmniejszeniem różnic między płciami … i promowaniem równości ”.

Dyplomaci Unii Europejskiej powiedzieli, że Warszawa i Budapeszt starały się przyjąć bardziej elastyczny język. Oba rządy popierają katolickie i konserwatywne wartości społeczne w kontrowersyjnych sytuacjach, które towarzyszyły zwiększonej kontroli państwa i wpływom politycznym na media, sądy i uniwersytety.

Strategia Komisji Europejskiej na rzecz równości mężczyzn i kobiet na lata 2020-2025 stawia sobie za cel „związek, w którym kobiety, mężczyźni, dziewczęta i chłopcy, niezależnie od ich różnorodności, mogą swobodnie podążać drogą wybraną przez siebie w życiu równe szanse dobrobytu, równe uczestnictwo i przywództwo w społeczeństwie europejskim ”.

Po przybyciu do Porto Orban powiedział dziennikarzom: „Ważne jest, aby mężczyźni i kobiety byli traktowani jednakowo”. Powiedział, że jest przeciwny mówieniu o „płci”, którą postrzega jako „termin motywowany ideologią”.

Polski premier Matthews Murawiecki mówił tylko o potrzebie „wypełnienia luki między kobietami i mężczyznami” w miejscu pracy, a nie o szerszej równości społecznej dla grup o różnych orientacjach seksualnych.

READ  Breaking: Kanadyjski CPI zgodny z oczekiwaniami!

W Polsce niektóre regiony zadeklarowały się jako „LGBT +” i otrzymały wsparcie rządowe po utracie funduszy unijnych z powodu tej dyskryminacji.

Postęp społeczny

ILGA Europe, organizacja zajmująca się prawami gejów, stwierdziła, że ​​wymazanie języka oznacza wymazanie równości płci jako zasady.

Powiedziała, że ​​atakowanie terminu „płeć” jest szeroko stosowaną strategią działaczy na rzecz praw człowieka, mającą na celu osłabienie postępu w zakresie praw kobiet, praw seksualnych i reprodukcyjnych oraz praw osób LGBT.

Pomimo zamieszania związanego z językiem przywódcy obiecują jednak całkowite wyzdrowienie po rekordowym załamaniu bloku spowodowanym pandemią, która zabiła prawie 700 000 ludzi w Europie, zamknęła biznes i podróże oraz zamknęła miliony ludzi w swoich domach.

Kobiety, młodzież, pracownicy w „gospodarce koncertowej” i ofiary przemocy domowej należą do grup, które zostały szczególnie dotknięte zaostrzeniem istniejących wcześniej nierówności.

„Priorytetem będzie przejście od ochrony do tworzenia miejsc pracy i poprawy jakości zatrudnienia” – stwierdzili przywódcy, w których z zadowoleniem przyjęto propozycję wykraczającą poza dane dotyczące PKB w celu pomiaru postępu gospodarczego i społecznego.

24 przywódców uczestniczy w spotkaniu twarzą w twarz, a kanclerz Niemiec Angela Merkel i dwie inne osoby uczestniczą w dyskusjach, które również koncentrują się na różnych perspektywach zwolnienia z patentów na szczepionki COVID-19 i napiętych stosunkach między Unią Europejską a Rosją.

Reuters, 7 maja 2021 r

Tagi: Unia Europejska, Unia Europejska, Polska, Węgry, równość płci, spójność społeczna, kobiety, homoseksualizm, imigranci