Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Słowacja poinformowały o dostawie myśliwców

Ukraińskie Siły Powietrzne powinny wkrótce otrzymać z Zachodu pierwsze samoloty, w tym przypadku 17 MiG-29.

Przez
Jan Senechal
I Instytut AFP

wysłane Aktualizacja

Symbolicznie krok został zrobiony. Po PolskaTam Słowacja W piątek Ukraina ogłosiła przekazanie wojsku myśliwców. Kijów słucha tego od początku konfliktu z Rosją. Ludzie Zachodu początkowo odmówili, mówiąc, że chcą uniknąć eskalacji przed zrewidowaniem swojego stanowiska. Warszawa i Bratysława były pierwszymi stolicami, które publicznie podjęły działania, obiecując realizację odpowiednio w ciągu najbliższych 4 i 13 dni. MiG-29 wycofanych z ich zasobów (łącznie około czterdziestu samolotów). Siły powietrzne krajów Europy Wschodniej dysponują sprzętem z czasów sowieckich, który mógłby być chętnie używany przez ukraińskich żołnierzy. „Proces unieszkodliwiania tych samolotów bojowych jest ściśle skoordynowany z Polską, Ukrainą i oczywiście z innymi sojusznikami” — wyjaśnił słowacki premier Eduard Heger.

Jeżeli liczba dostarczonych samolotów jest niewielka, należy to wiązać ze zmniejszeniem liczebności Sił Powietrznych Ukrainy. Chociaż zachowuje zdolności do częściowego powstrzymywania rosyjskich operacji, początkowo był celem rosyjskich uderzeń. Konflikt. Według najnowszych szacunków Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) według najnowszej wersji z lutego 2023 r. było około dwudziestu MiG-29 i trzydziestu Su-27, w porównaniu do 36 MiG-29 i 34 Su-27 w wersji z 2022 r. Przed kolizją. Statystyki, nieweryfikowalne, wątpliwe.

Ta zawartość jest niedostępna.

„Czytaj więcej – Wojna na Ukrainie: jak radzić sobie z zachodnią eskalacją?

„Słowacja i Polska wykazują się wspaniałym przywództwem, wysyłając zamówione myśliwce na Ukrainę” Estońskie Ministerstwo Obrony zachwyciło się na Twitterze. „Musimy zrobić więcej, aby Ukraina odniosła sukces i pokonała agresora” Dodał jako znak zachęty.

Liczba egzemplarzy MiG-29 jest tak ograniczona, jak ich taktyczne zainteresowanie w Europie. „Potrzebujemy F-16. Ale MiG-y pomogą wzmocnić nasze możliwości. – skomentował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat. Mimo nacisków Stany Zjednoczone na razie oficjalnie wykluczyły przyjęcie dostawy F-16. Ale ton rozwinął się gdzie indziej. Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała w zeszłym miesiącu, że jest gotowa do odbioru F-18. W Wielkiej Brytanii rząd Ryszi Sunak Drzwi nie były zamknięte. „Nic nie jest wykluczone„, mówią w armii francuskiej. „Wyzwanie dla Ukraińców„, dodajemy.

READ  Słowenia czeka na Polskę Masters and Blues

Istnieje możliwość dostarczenia innych urządzeń w trakcie konserwacji

Wyścig z czasem toczy się dla armii ukraińskiej w różnych tempach. Na froncie na razie musi przeciwdziałać rosyjskiej strategii „podnośnika hydraulicznego”. Analitycy wojskowi uważają, że Kijów może rozpocząć ofensywę w nadchodzących tygodniach, mając nadzieję na zdestabilizowanie wroga. Czołgi obiecane przez mieszkańców Zachodu muszą w nich uczestniczyć. Na Ukrainę przybyło również pierwszych 14 francuskich lekkich czołgów AMX 10 RC, a także kilka Leopardów 2.

Trzy słowackie samoloty MiG-29 zostaną wykorzystane do zaopatrzenia w niezbędne części zamienne, aby zapewnić dyspozycyjność pozostałej części floty. Polskie samoloty mogą być wykorzystywane do misji powietrznych, np. przeciwko wrogim myśliwcom. Te samoloty zostały zaktualizowane, aby spełniały zachodnie standardy. Mogą również korzystać z dostarczonego przez Amerykanów systemu naprowadzania JDAM-ER, który zamienia bomby w pociski, jeśli lecą na określonej wysokości. W tym celu konieczne jest pokonanie obrony powietrznej z rosyjskiej ziemi.

„Czytaj więcej – Jak Ukraińskie Siły Powietrzne trzymały wroga na dystans

Aby uzupełnić flotę i rozszerzyć zakres możliwości, Siły Powietrzne Ukrainy nie mogą zadowolić się MiG-29. Ale musi uzyskać samolot zdolny do startu z pasów startowych i instalacji bazowych. Jednak wiele zachodnich samolotów, takich jak Tajfuny, wymaga większego wsparcia w warunkach wojny na Ukrainie. Bardziej odpowiednie byłyby na przykład F-18.

Ta zawartość jest niedostępna.

Dostawy myśliwców są problemem jeszcze przez kilka miesięcy. To naprawdę wymaga czasu, aby sprzęt działał. Piloci potrzebują od trzech do sześciu miesięcy na szkolenie. „Aby aktywować francuski miraż, musisz wyszkolić czternaście osób”, piloci i technicy, w tym francuski pilot. Niektóre kraje w Europie rozpoczęły treningi. Dwóch ukraińskich pilotów wyruszyło na misję„Ocena” W Ameryce. Anglia również ogłosiła zamiar wystrzelenia Szkolenie mające na celu poprawę odporności Ukrainy, być może po zakończeniu konfliktu „.

READ  Kijów i inne duże miasta zbombardowane, Polska dotknięta?

Myśliwiec będzie wtedy decydujący dla ukraińskiej armii.„W przeciwieństwie do czołgów i amunicji nie jest to dla nich priorytet”. Wyjaśnia źródło dyplomatyczne. Ale któregoś dnia siły powietrzne będą w stanie chronić ukraińskie niebo.