Grupa Wagnera, ci najemnicy działający na Ukrainie obok armii rosyjskiej, zostali właśnie uznani przez Stany Zjednoczone za międzynarodową organizację przestępczą. To zbrojne skrzydło Władimira Putina, które przewodzi quasi-państwowemu rosyjskiemu imperializmowi, działa również w czterech zakątkach Afryki.
Kilka dni temu Rosja zdobyła ukraińskie miasto Solidar – a raczej to, co z niego zostało. Flaga, która powiewa tam dzisiaj, z agresywną czaszką i ostrożnym wycelowaniem w kółko, nie jest rosyjską trójkolorową flagą.
Logo Grupy Wagnera. [Wikipédia.com]
To ta paramilitarna grupa, Grupa Wagnera, prywatna armia, której nazwa pochodzi od słynnego niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera. W ten sposób Dmitrij Utkin, współzałożyciel grupy, uhonoruje III Rzeszę, która będzie jego fanem.
rozszerzenie afrykańskie
Firma, założona w 2014 roku przez tego samego Dmitrija Utkina i Jewgienija Prigogina, od tego samego roku działa na Ukrainie. Od tego czasu jej pola działania rozszerzyły się na Syrię, Republikę Środkowoafrykańską, Libię, a nawet Mali.
W Afryce ludzie Wagnera dopuszczają się nadużyć wobec ludności cywilnej. W zamian za swoje usługi paramilitarna grupa przejmuje kontrolę nad zasobami naturalnymi w zmowie z lokalnymi samorządami.
„Wagner to prywatna firma, która sama się finansuje. W Afryce są w kopalniach diamentów, są w kopalniach złota. W Syrii są w gazie i ropie. Jest to więc bogata grupa, z holdingiem w Petersburgu na czele przez Prigożyna.
Włącz zasilanie
Według amerykańskiego wywiadu Grupa Wagnera miała stacjonować na Ukrainie 50 tys. bojowników.
Jewgienij Prigogine od lat pozostaje w cieniu. zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z Wagnerem przed opuszczeniem lasu we wrześniu ubiegłego roku.
Na znak jego ambicji i wpływów, Wagner miał teraz witrynę sklepową. Kilka tygodni temu grupa otworzyła nową siedzibę w Sankt Petersburgu.
>> Temat na 19:30:
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce