Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Francja handlują wojną Rosji z Ukrainą

Polska wezwała francuskiego ambasadora w piątek w związku z tym, co francuski premier Emmanuel Macron nazwał „skrajnie prawicową wrogością polskiego premiera” w obliczu rosnącej wojennej wrogości Rosji wobec Ukrainy.

Nie było od razu jasne, kiedy ambasador Friedrich Pelete odwiedzi polskie MSZ. Przed wyborami prezydenckimi we Francji w ten weekend polscy urzędnicy mają ostre słowa do zwolenników kampanii.

Gorzka wymiana poglądów między Macronem a polskim premierem Mateuszem Morawieckim wydaje się być niechcianym zerwaniem jedności Unii Europejskiej, które pojawiło się wśród gniewu z powodu rosyjskiej okupacji Ukrainy.

W wywiadzie internetowym dla francuskiej gazety Le Parisien w czwartek Macron Morawiecki nazwał to „skrajnie prawicowym antysemityzmem, który zakazuje homoseksualistów”. Macron, który stara się o drugą kadencję w niedzielnych wyborach, powiedział, że Moravec spróbuje pomóc francuskiej skrajnie prawicowej kandydatce na prezydenta Marine Le Pen.

Peter Mueller, rzecznik prawicowego rządu w Polsce, nazwał komentarze Macrona, że ​​Morawiecki miał coś wspólnego z antysemityzmem, jako „kłamstwo” i obwinił go o nastroje związane z gorącą kampanią.

Polacy są szczególnie wrażliwi na oskarżenia o antysemityzm w związku z Holokaustem, często popełnianym przez nazistowskie Niemcy w Polsce. Większość europejskich Żydów mieszkała w Polsce przed II wojną światową, a miliony zginęły w obozach zagłady lub gettach zarządzanych przez nazistowskie siły niemieckie, które okupowały kraj podczas wojny.

Macron nie sprecyzował, o czym ma na myśli, ale Morawiecki rozgniewał Izrael i wielu Żydów w 2018 r., twierdząc, że był „żydowskim przestępcą” podczas Holokaustu. Władze Moraw wprowadziły również przepisy karające Polaków za współwinę za zbrodnie Holokaustu popełnione przez Niemców. Grupa Moravików wprowadziła kolejną ustawę zakazującą restytucji własności prywatnej ofiar Holokaustu, która została następnie przejęta przez rząd.

Wypowiedzi francuskiego prezydenta były odpowiedzią na ostrą krytykę Moraviki pod adresem rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w ramach nieudanej próby zakończenia rozlewu krwi na Ukrainie. W poniedziałek Morawiecki powiedział, że nie będzie negocjował z (wojennymi) zbrodniarzami, takimi jak Adolf Hitler z nazistowskich Niemiec czy Józef Stalin ze Związku Radzieckiego.

READ  Netflix chce wyprzedzić Disneya, tworząc wszechświaty wokół swoich udanych serii