Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska GCT: Duda prowadzi na końcu bystrza;  Czai się MVL!

Polska GCT: Duda prowadzi na końcu bystrza; Czai się MVL!

Jan-Krzysztof Duda zakończył szybką część Superbet Rapide & Blitz Poland 2023, niepokonany samotnie i prowadzący z wynikiem 6,5/9, co wystarczy, by pokonać błyskawice w najlepszych warunkach i obronić tytuł z 2022 roku.

Maxime Vachier-Lagrave wrócił na szczyt tabeli z dwoma przekonującymi zwycięstwami, ale niestety poddał się wobec mocnego przygotowania polskiego lidera. W końcu Magnus Carlsen obudził się, zdobył 2,5/3, wrócił na czołowe miejsca i miał nadzieję na wygranie ostatnich dwóch dni rywalizacji.

Superbet Rapide & Blitz Poland będzie kontynuowany w środę, 24 maja o 14:00 PST z 9 rundami Blitz.

Jak podążać?

Wszystkie mecze Superbet de Rapide & Blitz Poland 2023 są dostępne codziennie od godziny 14:00 na naszej stronie wydarzenia i można je śledzić na żywo Łańcuch z Kevina Bordy’ego.

Duda kontynuował swoją passę w pierwszych dwóch dniach: z 4 zwycięstwami i 5 remisami, jego końcowy rekord jest bardzo obiecujący i stawia go na świetnej pozycji, by powtórzyć swój występ w 2022 roku. Następnie wygrał mecz błyskawiczny, aby zdobyć tytuł. Słynny Viswanathan Anand.

W 2022 roku Duda miał 12 punktów w karierze, a w tym roku ma jeszcze jeden. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Jednak polski GM omal nie rozczarował się białymi w pierwszej części dnia przeciwko Kirill Shevchenko. Czerwone światło meczu faktycznie naraziło go na wielkie niebezpieczeństwo, popychając go do granic możliwości, aby uratować remis.

Podwojony przez białe, Duda odzyskał przewagę, pokonując MVL po domowej produkcji z poświęceniem hetmana przeciwko wieży, skoczkowi i dwóm pionkom. W obliczu dołączonych pionków rywala Maxim próbował zwrócić przedmiot, aby utworzyć oblężenie czarnych kwadratów, ale jego nadzieje szybko zostały rozwiane.

Remis 50 strzałów z Levonem Aronianem zakończył kolejny produktywny dzień Dudy, który awansował na 3. miejsce na świecie w rankingu szybkich FIDE za Carlssonem i Dingiem Lirenem.

Ruch do pierwszej piątki! Zdjęcie: 2700chess.com/rapid.

Duda zostanie natychmiast skierowany do błyskawicznej pracy z niebezpieczną parą w pierwszej rundzie przeciwko temu, co Daniil Dubov nazwał „graczem rock and rolla” Richardem Rapportem.

READ  Nieprawidłowa ilość szczepionek znaleziona w Polsce i Meksyku
Harmony z pewnością odegra rolę głównego arbitra zawodów. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Mimo przegranej z liderem MVL miał dobry dzień w Warszawie, zwłaszcza w siódmej rundzie, kiedy Rock pokonał Wesleya Chow. Amerykanin wybrał obronę Pietrowa, bardzo solidny start, ale 26…Wxg5? Poddał się presji bieli, poświęcając jakość i nigdy nie podniósł się z tej materialnej deprywacji.

Zwycięstwo w dziewiątej rundzie nad Szewczenką i jego Smokiem dało Maximowi trzecie miejsce z dwupunktową przewagą. Tricolor był bardzo inspirujący i od początku wywierał dużą presję na rywalu.

Dobra karta do gry podczas MVL Blitz. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Po ostatniej daremnej porażce, Black stracił tylko 30 sekund na zegarze w porównaniu z ośmioma minutami do Maxima. Szybkość, z jaką Francuz wygrał partię, jest silnym sygnałem dla jego rywali, gdy zbliża się mecz błyskawiczny. To nasza gra dnia, przeanalizowana przez GM Rafaela Leidao.

Drugim beneficjentem porażki Chowa z MVL w tabeli był Aronian, któremu udało się wspiąć na drugie miejsce z dwoma punktami. Techniczne zwycięstwo nad Radosławem Wojtaszkiem w siódmej rundzie pokazało, że będzie miał głos w ostatecznym zwycięstwie.

Spadając na rozczarowujące siódme miejsce po dwóch dniach rywalizacji, Karlsson w końcu dwukrotnie zasmakował zwycięstwa. Sześciokrotny mistrz świata w błyskawicy ma zaledwie trzy zwycięstwa do lidera i może liczyć na zwycięstwo jutro, jeśli utrzyma tempo.

Carlson uruchomił silnik. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Carlson od razu wygrał czarnymi z Bogdanem-Danielem Teague, który drugiego dnia zanotował dobrą serię wyników, ale „zabawny” trzeciego dnia. Norweg w finale dał rywalowi prawdziwą lekcję:

Zapał Szewczenki nie wystarczył, by stłumić wściekłość Carlsona w ósmej rundzie szkockiego Gambit, który stał się Włochem. Numer 1 na świecie stopniowo wykańczał rywala w 60 ruchach:

Rapport był jedynym graczem, który powstrzymał Carlsona trzeciego dnia, z nieprzeniknionymi czarnymi figurami.

Arena w Warszawie. Zdjęcie: Leonard Oates/Grand Chess Tour.

Duda, Aronian, So i MVL ugruntowali swoją pozycję głównych pretendentów w miarę zbliżania się Blitz, ale będą musieli polegać na silnym powracającym Karlssonie. Na 18 rund przed końcem każdy, kto znajduje się w górnej połowie tabeli punktowej, ma realną szansę na wygraną w turnieju, więc wczesne rundy będą miały duży wpływ na ostateczny werdykt.

READ  Marine Le Pen odwiedzi Polskę

Blitz Pary – Runda 1pustki podajnik Ocena Czarny podajnik Ocena
GM Teague, Bogdan-Daniel 2649 GM Szewczenko, Grill 2562
GM Wojtaszek, Radosław 2605 GM Więc, Wesley 2749
GM Carlson, Magnus 2852 GM Vachier-Lagrave, Maxime 2723
Raport GM, Richard 2701 GM Duda, Jan-Krzysztof 2790
GM Giri, Anish 2807 GM Aronian, Levon 2804

Szybka klasyfikacja po 9 rundach

Obraz: Wielka wycieczka szachowa.

Cały dzień 3 gry

Superbet Rapid & Blitz Poland 2023, zrzeszający 10 najlepszych graczy na świecie, to drugi etap Grand Chess Tour (GCT) 2023. Magnus Carlsen, Wesley Cho, MVL, a nawet Anish Giri rywalizują o swój udział. Nagroda w wysokości 175 000 dolarów.


Zanim: