Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska dostarczyła Ukrainie broń o wartości 1,6 mld dolarów

Polski premier poinformował w sobotę, że Polska przekazała Ukrainie broń o wartości 1,6 mld dolarów (1,5 mld euro), aby pomóc jej w konfrontacji z rosyjską inwazją.

• Przeczytaj także: [EN DIRECT] 59 dzień wojny na Ukrainie: oto najnowsze wydarzenia

• Przeczytaj także: Ukraina: Mrugnięcie w Kijowie w niedzielę spodziewane śmiertelnych strajków w Odessie

• Przeczytaj także: W charkowskim metrze dwa miesiące „strasznego” życia bezpiecznego przed bombami

„Do tej pory Polska przekazała naszemu wschodniemu sąsiadowi sprzęt wojskowy o wartości około 7 miliardów złotych, czyli ponad 1,6 miliarda dolarów” – powiedział Mateusz Morawiecki po briefingu prasowym w Krakowie (południe) ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Denisem Chmygalem.

„Ten sprzęt chroni suwerenność Ukrainy, Polski i Europy” – powiedział w oświadczeniu.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego polski rząd zapowiadał, że specjalnie zaopatrywał Ukrainę w pociski przeciwpancerne, przeciwlotnicze, moździerze i amunicję, a także drony.

Polskie media wskazywały, że czterdzieści czołgów i około sześćdziesięciu transporterów opancerzonych będzie również częścią wyposażenia, które Polska dostarczyła Kijowowi, bez oficjalnego potwierdzenia tego przez rząd.

Podczas spotkania w Krakowie premierzy obu krajów podpisali porozumienie o współpracy w dziedzinie kolei i żeglugi w zakresie transportu ukraińskich towarów i umożliwienia Kijowowi ominięcia blokady nałożonej przez Rosję na ukraińskie porty.

Opisali również sankcje wobec Rosji jako „oczywiście niewystarczające” i ponownie wezwali do wprowadzenia nowych sankcji na rosyjską ropę, gaz i węgiel.

READ  Lotto: gracz wygrywa jackpot w wysokości 30 milionów euro, nowy rekord