Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska dostarcza samoloty bojowe do Kijowa

RADOSŁAW JOZWIAC/AFP (Pliki) To zdjęcie wykonane 12 października 2022 r. przedstawia dwa myśliwce MiG-29 biorące udział w ćwiczeniach ochrony powietrza NATO w pobliżu bazy lotniczej w Łasku w centralnej Polsce. – Prezydent RP Andrzej Duda powiedział 16 marca 2023 r., że kraj członkowski UE dostarczy Ukrainie pierwszą partię czterech radzieckich myśliwców MiG-29. (fot. RADOSŁAW JOZWIAK/AFP)

RADOSŁAW JOZWIAC/AFP

Dwa MiG-29 latają podczas ćwiczeń NATO w Polsce.

Wojna na Ukrainie – od słów do czynów. Polska ogłosiła w czwartek, 16 marca, że ​​w ciągu kilku dni przekaże Ukrainie cztery radzieckie myśliwce MiG-29. Tym samym ucieleśnia złożoną w zeszłym tygodniu obietnicę wsparcia Kijowa i umożliwienia mu skuteczniejszej obrony przed rosyjską inwazją.

„Pierwszym krokiem będzie przekazanie w najbliższych dniach (…) czterech w pełni sprawnych samolotów na Ukrainę”O tym powiedział dziennikarzom prezydent RP Andrzej Duda. W zeszłym tygodniu podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej głowa państwa wyraziła już gotowość zaopatrzenia Ukrainy w MiG-29, tym bardziej, że już to zrobiła. „Piloci mogą go teraz używać”.

Polska, pierwszy sojusznik Ukrainy

Zapowiedź ta stanowi formę wielkiego wsparcia dla Kijowa, podczas gdy w Bakhmut toczy się zacięta bitwa, a jego zachodni sojusznicy obawiają się pomysłu dostarczenia myśliwców z obawy, że zostaną schwytani przez myśliwce.

Jego czas nie wydaje się przypadkowy. W czwartek rano polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że rozbiło rosyjską siatkę szpiegowską, która zbierała informacje o dostawach broni na Ukrainę przez Polskę i przygotowywała się do sabotażu.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska okazała się ważnym sojusznikiem Wołodymyra Zełenskiego. To nie tylko europejski kraj, który przyjął największą liczbę ukraińskich uchodźców, ale także pierwszy, który dostarczył czołgi Leopard do Kijowa.

Zobacz także na Huffpost :