Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska dogoniona przed ETPC

Polska dogoniona przed ETPC

Czy polskie prawo dotyczące dobrowolnego przerwania ciąży jest niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka? Oto pytanie, na które Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) będzie musiał odpowiedzieć w czwartek, 8 czerwca, w następstwie wniosku ośmiu obywateli kwestionujących decyzję krajowego Trybunału Konstytucyjnego.

Eugenika powinna być zakazana

22 października 2020 r. Sąd Najwyższy 11 głosami do 2 orzekł, że art. 4a ust. 1 i 2 ustawy z 1993 r. regulującej aborcję są niezgodne z konstytucją. Ta część tekstu legislacyjnego dotyczy w szczególności aborcji ze względów medycznych. Jeśli kobieta stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia, może być stosowana do 12 tygodnia ciąży, ale jeśli badania prenatalne lub inne badania medyczne wykażą, że płód jest zagrożony rozwojem choroby nieuleczalnej lub powodującej poważne uszkodzenia i nieodwracalne szkody.

W swoim orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że w tym drugim przypadku praktyka eugeniczna powinna być zakazana, ponieważ dyskryminuje ona nienarodzone dzieci ze względu na to, czy mają potencjalną wadę, czy też nie.

Wyrok, który wszedł w życie w styczniu 2021 r., natychmiast skłonił wiele polskich szpitali do odmowy wykonywania aborcji na podstawie nietypowych podejrzeń, obawiając się sprawy sądowej. Sytuacja ta doprowadziła do fali protestów i demonstracji, które zgromadziły w stolicy, Warszawie, podobnie jak w innych dużych miastach kraju, dziesiątki tysięcy ludzi.

Polskie planowanie rodziny idzie do sądu

Federacja Kobiet i Planowania Rodziny (FEDERA), polski odpowiednik planowania rodziny, zdecydowała się skierować sprawę do międzynarodowych sądów. Towarzyszące i wspierające roszczenie ośmiu powodów przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Te kobiety w wieku od 25 do 40 lat uważają się za ofiary prawa, które zakłóciło ich życie rodzinne i plany rodzicielskie.

Jedna z nich, 34-latka, powiedziała, że ​​jest już matką niepełnosprawnego dziecka i chce mieć kolejne dziecko, ale orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jej to uniemożliwia, bo powoduje stres i niepokój. Dokonywała aborcji, jeśli płód był również niepełnosprawny.

READ  W Polsce aresztowano zabójcę, który uciekł, bo nie miał na sobie maski

Strategia polityczna organizacji pozarządowych

„Nazywamy to strategicznym sporem sądowym, Deszyfruje Nicolas Bauer z Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości. Praktyka często stosowana przez organizacje pozarządowe w celu wspierania ich sprawy politycznej. W mniejszym stopniu chodzi o ochronę ofiary, która doznała rzeczywistej krzywdy, niż o zmuszenie państwa do zmiany prawa w nadziei, że sąd wyższej instancji da im powód. »

W zamkniętej sprawie „AM i inni przeciwko Polsce”Składający petycję odnieśli się zatem do art. 8 europejskiej konwencji praw człowieka, który przewiduje poszanowanie życia prywatnego. „Sztuczka jest jasna: aborcja jest kwestią uznawaną za prawo człowieka, której żadne państwo nie może prawnie kwestionować”Nicolas Bauer kontynuuje.

Do tej pory ETPCz zawsze utrzymywał, że państwa mogą nadal decydować w tej kwestii w sposób suwerenny. Zakwestionowanie tego standardowego orzecznictwa wywołałoby efekt gromu na europejskim niebie.