Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska chce postawić zbrodnię katyńską przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w niedzielę, że doprowadzi do międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości zbrodnię katyńską – zabójstwo blisko 22 tysięcy Polaków przez policję stalinowską w 1940 roku.

• Przeczytaj także: [EN DIRECT] 46I Dzień wojny na Ukrainie: oto wszystko, co musisz wiedzieć

• Przeczytaj także: Kontrowersyjne prorosyjskie protesty w Niemczech

„Ludobójstwo nie zna recepty. Dlatego będę domagał się, aby ta sprawa została rozstrzygnięta przez sądy międzynarodowe. Niedługo złożymy stosowne wnioski” – zadeklarował w przemówieniu z okazji 82.I Rocznica masakry, nawiązująca także do „brutalnej rosyjskiej agresji na niepodległą i demokratyczną Ukrainę”.

Dodał, że „to zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy zidentyfikowani”, nie precyzując, który sąd zamierza ścigać i kto będzie oskarżony.

Ta data również odpowiada 12I Pamięć o katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński podróżujący do Rosji, aby upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej.

W wyniku inwazji Związku Radzieckiego we wrześniu 1939 r. na wschodnich terenach Polski, na mocy układu niemiecko-sowieckiego, w lasach katyńskim i midnojskim (Rosja) rozstrzelano 22 tys. polskich oficerów, jeńców Armii Czerwonej, m.in. a także w Charkowie (Ukraina).

Przez dziesięciolecia Związek Radziecki obwiniał o tę masakrę nazistów. Dopiero w kwietniu 1990 roku sowiecki przywódca Michaił Gorbaczow przyznał się do odpowiedzialności swojego kraju za masakry.

Było to ludobójstwo dokonane przez Sowietów na całkowicie bezbronnych ofiarach. Nigdy nie został ukarany. Zamiast tego dostaliśmy kłamstwo katyńskie – powiedział Duda.

Przypomniał „krótki epizod z początku lat 90. za prezydenta Borysa Jelcyna, kiedy w końcu uznano, że 'władze stalinowskie’ są odpowiedzialne za zbrodnię katyńską”.

Ale kontynuował: „Nie podjęto dalszych działań. Śledztwo katyńskie zostało umorzone i żaden ze sprawców nie został ukarany. Podczas gdy Rosja Putina po raz kolejny przez lata gloryfikowała Stalina i Związek Radziecki. Prezydent Polski powtórzył”.

READ  30 marca premiery kinowe: Morbius, Cyrano, Le Monde d'hier... - Actus Ciné