Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska, Austria i Cypr stoją przed „największymi wyzwaniami” w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców

Polska, Austria i Cypr stoją przed „największymi wyzwaniami” w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców

Polska, Austria, Cypr, Czechy i Estonia zmierzą się z krajami UE „Największe wyzwania” Komisja Europejska (KE) w środę z zadowoleniem przyjęła przybycie uchodźców po inwazji Rosji na Ukrainę.

Komisarz spraw wewnętrznych Ylva Johansson ogłosiła na konferencji prasowej, że jego biuro zostało utworzone „Kod” Biorąc pod uwagę liczbę ukraińskich uchodźców przypadających na każdego z dwudziestu siedmiu, liczbę osób ubiegających się o azyl wszystkich narodowości w ubiegłym roku, a także wielkość kraju.

Polska, sąsiad Ukrainy z ponad 2 milionami ludzi wysiedlonych w wyniku wojny, zajmuje pierwsze miejsce na liście, a za nią plasują się Austria, Cypr, Czechy i Estonia.

Ten kod „Pokazuje, które kraje stoją obecnie w obliczu największych wyzwań, jeśli chodzi o status uchodźcy”, powiedział szwedzki komisarz. Powinno to mieć miejsce w kontekście dyskusji między państwami członkowskimi na temat podziału wysiłków na opiekę nad uchodźcami, które znalazły się w porządku obrad poniedziałkowego spotkania ministrów spraw wewnętrznych.

3,5 miliona uchodźców

Kraje obecnie integrują się z platformą na rzecz jedności europejskiej, co wskazuje na ich pożądany potencjał, i nie ma obecnie na porządku dziennym żadnych obowiązkowych kwot relokacji.

Około 3,5 miliona uchodźców, głównie kobiet i dzieci, przybyło z Ukrainy do UE w ciągu czterech tygodni, w tempie niespotykanym od czasów II wojny światowej.

Uchodźcy z Ukrainy mogą swobodnie przemieszczać się do UE, gdzie będą korzystać z tymczasowej ochrony, w tym w szczególności z rocznego przedłużonego zezwolenia na pobyt i dostępu do rynku pracy. Wiele ukraińskich diaspor w Europie jest przetrzymywanych.

Unia Europejska (UE) ogłosiła w środę środki mające pomóc państwom członkowskim zapewnić skuteczny dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, mieszkań i zatrudnienia. Większy nacisk kładzie się na edukację dzieci.

Aby pomóc państwom członkowskim w przyjęciu uchodźców, Komisja ogłosiła, że ​​przekaże im 3,4 miliarda. Pochodzą one z programu „React-EU” – planowanego w ramach postrządowego planu naprawy – z finansowaniem w wysokości do 10 miliardów euro dostępnym w 2022 roku.

READ  Unia Europejska. Polska potępia „prawdziwą oligarchię” Niemiec i Francji