Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy przewoźnicy przełamują blokadę

Polscy przewoźnicy przełamują blokadę

Polscy pracownicy transportu wstrzymują przemieszczanie się po zablokowaniu na dwa miesiące kilku przejść granicznych z Ukrainą. Sprzeciwiali się konkurencji ze strony ukraińskich przewoźników – postrzeganej jako nieuczciwa. Osiągnięto porozumienie pomiędzy władzami polskimi a strajkującymi.

Wysłane przez:

2 minuty

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział podpisanie porozumienia z organizatorami blokad. Na porozumienie czekają strajkujący, ale ukraińscy kierowcy i UE.

Ta umowa” Nie oznacza to zakończenia dialogu, a raczej otwiera poważniejsze dyskusje, które prowadzą do osiągnięcia bardziej konkretnych rozwiązań. (…) Wszystko, o co proszą przewoźnicy » – podkreślił polski minister. Według niego są to złożone wywiady, obejmujące takie obszary Sprawy międzynarodowe, polityka zagraniczna, współpraca z Ukrainą i różnymi organizacjami ” Polska. Ze swojej strony ukraiński minister infrastruktury Oleksandr Kubrakow oświadczył, że jest otwarty na rozmowy z Polską, ale obiecał ochronę. Przetrwanie » Gospodarka jego kraju podczas tych negocjacji.

Zablokowany od listopada

Od listopada 2023 r. Polacy blokują przejścia graniczne między obydwoma krajami. Potępiali nieuczciwą konkurencję ze strony Ukraińców. Od czasu zniesienia systemu zezwoleń, który dotychczas rządził wjazdem do UE, ukraińskie firmy transportowe twierdzą, że dochody kierowców ciężarówek gwałtownie spadły. W szczytowym momencie konfliktu po obu stronach granicy zaparkowało do 20 000 pojazdów, powodując ogromne korki.

Obejmując urząd 15 grudnia, neoliberalny rząd opozycji Donalda Tuska obiecał rozwiązanie. Porozumienie, którego szczegółów nie znamy, nie oznacza końca ruchu, ale zawiesza go do 1 marca. Dialog ze stowarzyszeniami kierowców ciężarówek trwa – podkreśla polskie ministerstwo, obiecując możliwe rozwiązania problemu.

Czytaj więcejBlokada granicy Polski i Ukrainy: spotkanie ministrów