Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polak Witold Banka wybrany na prezydenta WADA

Polak Witold Banka wybrany na prezydenta WADA

Rada Założycielska Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) wybrała w czwartek w Katowicach nowego prezesa, polskiego ministra sportu Witolda Bankę, przed przeglądem jego podstawowego tekstu, czyli Światowego Kodeksu Antydopingowego.

Witold Banka, 35-letni były biegacz na 400 metrów, który zastąpił Brytyjczyka Craiga Reidy'ego (78 l.) z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, obiecał poprawę budżetu antydopingowego, zwłaszcza budżetu Światowej Agencji Antydopingowej (32 miliony euro w 2019 r.), które opisują to jako ” głupi „ Wtorek, porównując to do „Klub piłkarski średniego szczebla”.

„Będę ciężko pracować, aby liczba krajów lub sportów ze słabymi lub nieistniejącymi programami antydopingowymi była jak najmniejsza”.Powiedział to dziś, w czwartek, podczas sesji zamykającej V Światową Konferencję ds. Zwalczania Dopingu w Sporcie, która odbyła się w jego rodzinnym Śląsku.

Chiński Yang Yang wybrany na wiceprezydenta

W szczególności Witold Banka zamierza uruchomić fundusz solidarnościowy, który mógłby być uzupełniany przez prywatnych sponsorów, aby pomóc biednym krajom w walce z dopingiem. Ale „To będzie długa droga”We wtorek podczas obrad okrągłego stołu przyznał, że poprzednie inicjatywy już zawiodły.

Banka obejmie urząd 1 stycznia 2020 r. i musiał już podać się do dymisji z konserwatywnego rządu w Polsce. To ostatni raz, kiedy przewodnictwo Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) zmienia się między jej filarami (Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim/krajami), ponieważ agencja przyjęła zasadę niezależnego przewodnictwa począwszy od 2022 r., aby złagodzić krytykę ingerencji politycznych lub ruch sportowy w swojej pracy. Na stanowisku wiceprezydenta Chin pomoże mu Yang Yang, zdobywca dwóch złotych medali w łyżwiarstwie szybkim na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City (2002).

READ  Lum Chuna, najnowsza rewelacja ze stadionu Rin