Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polacy honorują zabitych w dżungli w Dniu Pamięci – pierwsze wiadomości

13 kwietnia jest Dniem Pamięci ofiar wylesiania Katin w 1940 roku.
Andrzej Lange / BAP

We wtorek w Polsce odbyły się uroczystości z okazji 81. rocznicy zamachu na 22 000 polskich oficerów, policjantów i funkcjonariuszy z rąk tajnej policji Stalina.

13 kwietnia jest Dniem Pamięci ofiar wylesiania Katin w 1940 roku.

Masakra rzuca cień na stosunki polsko-rosyjskie, masowe egzekucje polskich jeńców wojennych, głównie wojskowych i policji, przeprowadzone przez NKWD w kwietniu i maju 1940 r.

Zabójstwa miały miejsce w kilku miejscach, ale nazwa ta pochodzi od lasu Katin w zachodniej Rosji, gdzie po raz pierwszy odkryto masowe groby ofiar.

Zabójstwa miały miejsce w kilku miejscach, ale nazwa ta pochodzi od lasu Katin w zachodniej Rosji, gdzie po raz pierwszy odkryto masowe groby ofiar.BAP

Prezydent Andrzej Duda powiedział we wtorek pod pomnikiem ofiar masakry w Woods w Warszawie: „Składamy hołd ludziom, którzy nigdy nie zrezygnowali ze swojego patriotyzmu i oddania ojczyźnie”.

Prezydent przyznał, że z powodu wybuchu koronawirusa nie można było przeprowadzić wielkich uroczystości, ale wyraził nadzieję, że „pamięta się wszystkich Polaków, pamięta się młodych Polaków”.

Mówiąc o ofiarach Katina, Prezydent powiedział, że łączy ich przekonanie, że Polska jest ich ojczyzną i warto oddać życie za suwerenne, wolne i niepodległe państwo.

Premier Matos Moraveki napisał na Facebooku, że Polska musi bronić prawdy o zabójstwie Katina i przekazać ją następnemu pokoleniu.

Prezydent Andrzej Duda powiedział we wtorek pod pomnikiem ofiar masakry Katin w Warszawie: Andrzej Lange / BAP

„Nawet dzisiaj są ludzie, którzy nie chcą rozmawiać o zabójstwie Katin, są tacy, którzy próbują wybielić zbrodnie popełnione przez zabójców i są tacy, którzy obwiniają ofiary za czyny, których nie popełnili” – napisał Moraveki .

– Dzień upamiętnia ofiary wylesiania Katin, które utworzono w 2007 r. Przez SSE i obserwowano 13 kwietnia, upamiętnia tę ohydną zbrodnię popełnioną przez Polaków – dodał premier.

„Zostali zabici, ponieważ byli Polakami” – kontynuował. „To jedyny argument przemawiający za sowieckimi zabójcami. Sprawcy tej zbrodni nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło hołd ofiarom zabójstwa Katina.

Premier Matos Moraveki napisał na Facebooku, że Polska musi bronić prawdy o zabójstwie Katina i przekazać ją następnemu pokoleniu. Mattus Moravsky / Facebook

„Ich groby w Katynie, Charkowie, Miednoy, Pigmii i innych miejscach są symbolami sowieckiej zbrodni i fałszywej historii” – napisało ministerstwo na Twitterze.

„Masakra Polaków w łóżeczku to tragiczna plama na przeszłości Europy” – napisał na Twitterze Pix Aliou, szef ambasady USA w Polsce. „W Dniu Pamięci ofiar masakry Katina oddajemy hołd blisko 22 tysiącom polskich cywilów – jeńców wojennych i więźniów politycznych, którzy 80 lat temu zostali brutalnie zamordowani przez sowieckie NKWT”.

Wśród ofiar Kadina znaleźli się jeńcy wojenni podczas sowieckiej inwazji na Polskę w 1939 r., A także 6000 policjantów, a reszta została uznana przez Sowietów za polskich intelektualistów, agentów wywiadu i sabotażystów.

W 1943 roku nazistowskie Niemcy ogłosiły odkrycie masowych grobów w lesie Katin. Sowieci przyznali się do zabójstw dokonanych przez nazistów w 1941 roku i zaprzeczyli odpowiedzialności za masakrę. W 1990 roku Rosja oficjalnie uznała i potępiła masakrę NKWD.

READ  czas polski