Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pod rządami prawa UE wywiera coraz większą presję na Polskę

Komisja Europejska otworzyła nowy front, ponieważ napięcia między Brukselą a Warszawą nasilają się w kwestiach związanych z rządami prawa. We wtorek 7 września poinformował, że zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) o nałożenie na Polskę sankcji finansowych do czasu trwania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ograniczenie wolności sędziów.

14 lipca luksemburski sąd nakazał rządowi Mathewsa Morawickiego zakończenie działalności spółki, co mogłoby wzmocnić immunitet sędziów lub obniżyć ich wynagrodzenia. Twierdziła, że ​​nie „Nie wolny od bezpośredniego lub pośredniego wpływu władzy ustawodawczej i wykonawczej”. W liście do Komisji z 16 sierpnia obiecał zamienić warszawski pokój zakonny na korpus. “Zupełnie inny”, Czyje definicje należy przytoczyć we wrześniu.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Czytaj więcej Nowa broń dla rządów prawa między Polską a Brukselą

Ale Bruksela czuła, że ​​to zaangażowanie nie wystarczy. Zwłaszcza odkąd „Polskie władze wszczęły niedawno rozprawę dyscyplinarną przeciwko sędziemu sądu powszechnego, który zastosował postanowienie z 14 lipca w toczącej się przed nim sprawie” – powiedział. Dowodem “Pokój porządku nadal działa”, uwagi Komisji. W tym kontekście Administrator Wspólnoty postanowił skierować sprawę do TSUE, “Po długich dyskusjach wewnętrznych”, Mówi starszy urzędnik. Przed autoryzacją: „To bardzo rzadkie” Komisja wysłuchuje dziennych grzywien w tego typu sprawach.

Priorytet prawa europejskiego

„Widzimy agresję na Polskę pod pretekstem użycia prawa” (R), Rodzaj prawnej wojny mieszanej ”, Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro napisał we wtorek na Twitterze. „Systemy wymiaru sprawiedliwości UE muszą być niezależne i sprawiedliwe”, Przewodnicząca Komisji Ursula van der Leyen wyjaśniła. Muszą także uznać pierwszeństwo prawa europejskiego nad prawem krajowym. Złoto, „Wymiar sprawiedliwości” [polonais] Polskim sądom zakazuje się bezpośredniego stosowania niektórych przepisów prawa socjalnego dotyczących wolności sądownictwa oraz zwracania się do sądów z pytaniem prejudycjalnym w tych sprawach.” Komisja stwierdza.

READ  Jutro w Twoich kalendarzach: Digitalizacja, Polska, Niemcy

Ursula van der Leyen ma nadzieję, że Polska wkrótce wykaże oznaki dobrej woli. W przeciwnym razie bardzo trudno byłoby zatwierdzić planowaną pomoc w wysokości 50 750 mld w ramach europejskiego planu naprawczego – 23,9 mld w dotacjach, 0,1 12,1 mld w zadłużeniu – dla Warszawy. Ich opinia jest bowiem uzależniona od zgodności państw członkowskich z zaleceniami administracji europejskiej, aw przypadku Polski niezawisłość sądownictwa jest jednym z nich.

46,21% z Was powinno przeczytać ten artykuł. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.