Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po wizycie w Waszyngtonie Wołodymyr Zełenski przybył do Kanady

Po wizycie w Waszyngtonie Wołodymyr Zełenski przybył do Kanady

Po Stanach Zjednoczonych Zełenski przebywa w Kanadzie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kontynuuje swoją podróż po Ameryce Północnej, składając w piątek wizytę w Kanadzie, która wspiera go od początku rosyjskiej inwazji. Późnym czwartkowym wieczorem prezydent Zełenski przybył ze Stanów Zjednoczonych do stolicy Kanady, Ottawy, gdzie został przyjęty przez premiera Justina Trudeau, który zapewnił go „Niezłomne wsparcie” Kanada w konflikcie z Rosją.

Wołodymyr Zełenski w towarzystwie ministra obrony Rustama Omerowa ma spotkać się z generalną gubernator Kanady Marią Simon i wygłosić przemówienie przed kanadyjskim parlamentem. Następnie musi udać się z Justinem Trudeau do Greater Toronto, gdzie obaj szefowie państw spotkają się z liderami biznesu i członkami społeczności ukraińsko-kanadyjskiej.

Kanada, ostatni kraj G7 odwiedzony przez przywódcę, ma drugą po Rosji co do wielkości społeczność ukraińską na świecie, w której żyje około 1,4 mln osób pochodzenia ukraińskiego. To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy na terytorium Kanady od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. W marcu Wołodymyr Zełenski przemawiał za pośrednictwem wideo do kanadyjskich parlamentarzystów.

„Naród ukraiński jest grotem, który w tej chwili decyduje o przyszłości XXI wiekuH Stulecie „Premier Trudeau ogłosił to w czwartkowym wieczorem komunikacie prasowym. Podkreślił, że Kanada pozostanie u boku Ukrainy „Co trzeba” I że kraj będzie nadal je zapewniał „Niezachwiane wsparcie dla narodu ukraińskiego walczącego o swoją suwerenność i demokrację”.

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Kanada przeznaczyła ponad 8,9 miliarda dolarów na wsparcie Ukrainy za pomocą szerokiego zakresu środków, „W tym 4,95 miliarda dolarów bezpośredniego wsparcia finansowego i ponad 1,8 miliarda dolarów pomocy wojskowej”..

Ottawa przeszkoliła także ponad 36 000 ukraińskich żołnierzy i zapewniła pomoc wojskową, w tym osiem czołgów podstawowych Leopard 2, opancerzony wóz ratowniczy, 39 pojazdów opancerzonych, broń przeciwpancerną, drony i sprzęt łączności satelitarnej.

READ  Czy rebelianci Houthi zagrażają światowemu handlowi morskiemu?

Justin Trudeau odwiedził Ukrainę w czerwcu i prywatnie ogłosił, że Ottawa weźmie udział w wielostronnych wysiłkach na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców.