Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po wecie ONZ Abbas uważa USA za „odpowiedzialne za rozlew krwi”

Po wecie ONZ Abbas uważa USA za „odpowiedzialne za rozlew krwi”

Mahmoud Abbas uważa Stany Zjednoczone za „odpowiedzialne za rozlew krwi” w Gazie

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas ogłosił w oświadczeniu, że uważa Stany Zjednoczone za „odpowiedzialne za rozlew krwi” w Strefie Gazy po amerykańskim wecie wobec projektu rezolucji wzywającej do „humanitarnego zawieszenia broni” w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rada Bezpieczeństwa.

Prezydent Abbas określił amerykańskie stanowisko jako „niemoralne” i powiedział, że uważa Waszyngton za „odpowiedzialny za przelanie krwi palestyńskich dzieci, kobiet i osób starszych w Strefie Gazy z rąk izraelskich sił okupacyjnych”. .

Dlaczego Wielka Brytania wstrzymała się od głosowania nad rezolucją o zawieszeniu broni?

Wczoraj brytyjski ambasador przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ wstrzymał się od głosu nad projektem rezolucji wzywającej do „natychmiastowego zawieszenia broni ze względów humanitarnych” w Gazie.

Gdyby Barbara Woodward wezwała do kolejnego „dłuższego” rozejmu humanitarnego, stwierdziła, że ​​nie może głosować za rezolucją, która „nie potępia okrucieństw popełnionych przez Hamas”, zauważając, że wezwanie do zawieszenia broni ignoruje fakt, że Hamas dopuścił się aktów terrorystycznych i nadal przetrzymuje cywilów jako zakładników.” Opinie O ponownym spotkaniu.

Palestyńczyk zginął na Zachodnim Brzegu

Według oficjalnej palestyńskiej agencji Wafa Palestyńczyk zginął dzisiaj podczas nalotu armii izraelskiej na Dourę na Zachodnim Brzegu, na terytoriach palestyńskich okupowanych przez Izrael od 1967 roku.

Według raportu Autonomii Palestyńskiej od 7 października ponad 260 Palestyńczyków zostało zabitych na Zachodnim Brzegu przez siły izraelskie lub osadników.

Krytyka nasiliła się po wecie USA w sprawie wezwania do zawieszenia broni w Gazie

Kilka organizacji pozarządowych i państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiło w piątek weto Stanów Zjednoczonych wobec rezolucji wzywającej do „humanitarnego zawieszenia broni” w Strefie Gazy.

Ambasador Francji Nicolas De River powiedział: „W obliczu pogłębiającego się kryzysu w Gazie i grożącego jego rozprzestrzenianiem się (Rada) nie spełnia podstawowej misji powierzonej jej na mocy Karty”.

Lekarze bez Granic, Amnesty International, Izrael, Iran, Rosja… W tym artykule szczegółowo opisujemy reakcje na to weto.

READ  Inflacja rośnie w Turcji do najwyższego poziomu od 2002 r. - 03.01.2022 o 13:42

Chaos w szpitalu Khan Yunis

Dziś, w piątek, od północy do południa Strefy Gazy toczyły się brutalne walki, zwłaszcza w mieście Khan Yunis, największym mieście w południowej Strefie Gazy, gdzie armia izraelska ogłosiła, że ​​zajęła pozycje w centrum i posuwa się naprzód „od domu do domu”. Ściganie bojowników Ruchu Islamskiego.

Do szpitala w tym mieście napływają ranni pomimo ograniczonych środków: niektóre dzieci są leczone na miejscu ze względu na brak łóżek.

Kim są czterej obywatele francuscy, którzy są zaginieni lub porwani przez Hamas od 63 dni?

Pod koniec listopada Hamas uwolnił trzech francusko-izraelskich zakładników, z których wszyscy byli nieletni. Dwa miesiące po atakach z 7 października Hamas nadal uważa czterech obywateli francuskich za zatrzymanych lub zaginionych. Opowiadamy o nich w tym artykule.

Iran ostrzega przed regionalną „eksplozją” po wecie USA

Iran ostrzegł przed „możliwością” „niekontrolowanej eksplozji” na Bliskim Wschodzie, jeśli Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Izrael w wojnie przeciwko Hamasowi w Gazie.

Minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdullahian powiedział podczas rozmowy telefonicznej z Narodami Zjednoczonymi: „Dopóki Ameryka będzie wspierać zbrodnie reżimu syjonistycznego i kontynuację wojny… istnieje możliwość, że sytuacja w regionie eksploduje w sposób niekontrolowany.” Jak wynika z opublikowanego dzisiaj oświadczenia ministerstwa, sekretarz generalny António Guterres.

Do tej wymiany zdań doszło w piątek, gdy Stany Zjednoczone skorzystały ze swojego prawa weta wobec rezolucji Rady Bezpieczeństwa wzywającej do „natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni” w Gazie.

Hamas zdecydowanie potępia weto Stanów Zjednoczonych wobec zawieszenia broni

Według Izzata al-Rishqa, wyższego rangą urzędnika politycznego tego ruchu, ruch Hamasu „zdecydowanie” potępił dziś amerykańskie weto, określając je jako „niemoralne i nieludzkie stanowisko” oraz „bezpośredni udział” w „masakrach”.

Premier Palestyny ​​Muhammad Sztajjeh skrytykował także „nieprzyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa projektu rezolucji mającej na celu położenie kresu agresji na nasz naród w Strefie Gazy w związku z użyciem weta przez Stany Zjednoczone”, co określił jako „hańbę” i „nowe pozwolenie dla państwa okupującego na rzeź, niszczenie i wysiedlanie”.

READ  Pamiętnik dziennikarza w Katarze

Według niego użycie weta pokazuje „kłamstwo” Stanów Zjednoczonych, gdy mówią, że są zaniepokojone ofiarami cywilnymi.

Francja wezwała do ochrony ludności cywilnej w Gazie i otwarcia nowego przejścia humanitarnego

W piątkowy wieczór prezydent Emmanuel Macron rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Pałac stwierdził: „Prezydent Republiki ponownie podkreślił potrzebę ochrony ludności cywilnej w Gazie i podkreślił znaczenie osiągnięcia trwałego zawieszenia broni. Do tego czasu niezwykle ważne jest, aby ludność cywilna w Gazie otrzymała pilnie potrzebną pomoc”.

W związku z tym Francja poparła otwarcie drugiego przejścia do Gazy w celach humanitarnych.

„Zawieszenie broni” zaproponowane przez ONZ zostało zablokowane przez Stany Zjednoczone

W piątkowy wieczór uchwała złożona przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i poparta przez około 100 krajów została zablokowana przez amerykańskie weto. We wniosku tym proponuje się „natychmiastowe humanitarne zawieszenie broni” w Strefie Gazy.

Jeśli Stany Zjednoczone twierdzą, że działają na rzecz długoterminowego pokoju, uznają za nierozsądne wzywanie do zakończenia walk w tym konkretnym momencie. Ambasador amerykański wysłany do Organizacji Narodów Zjednoczonych uważał, że zaprzestanie walk „zasieje ziarno przyszłej wojny”.

Walki między Izraelem a Hamasem trwają nadal sześćdziesiątego trzeciego dnia wojny

Witam wszystkich i witam w transmisji na żywo poświęconej wojnie między Izraelem a Hamasem od ataku z 7 października. Gdy konflikt wkracza w sześćdziesiąty trzeci dzień, Izrael kontynuuje atak na Gazę.