Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwszy obraz świadczący o supermasywnej czarnej dziurze w sercu naszej galaktyki

Międzynarodowa współpraca astronomów EHT w czwartek sfotografowała obecność Czarna dziura Niezwykle masywny w sercu naszej galaktyki, Sagittarius A*, trzy lata po pierwszym zdjęciu czarnej dziury, znajdującej się w odległej galaktyce.

Przewodniki dla naukowców

„Sylwetka” czarnej dziury zacieniona na świetlistym dysku materii przywołuje obraz czarnej dziury z daleka. galaktyka M87, która jest znacznie większa niż nasza. Naukowcy postrzegają to jako dowód na to, że te same mechanizmy fizyczne działają w sercu dwóch systemów o bardzo różnych rozmiarach.

„Mogę pokazać wam zdjęcie czarnej dziury Sgr A* w centrum galaktyki” – ogłosił kierownik projektu EHT Huib Jan Van Langevelde, wydając aplauz na konferencji prasowej w Garching w Niemczech. Niemcy.

bardzo gęsty obiekt

Technicznie rzecz biorąc, nie można zobaczyć czarnej dziury, ponieważ obiekt jest tak gęsty, a jego siła grawitacyjna jest tak silna, że ​​nawet światło nie może z niej uciec. Ale możemy zauważyć materiał wirujący wokół niego, zanim go połkniemy.

„Mamy bezpośrednie dowody na to, że ten obiekt jest czarną dziurą” – wyjaśniła Sarah Esson z Harvard Center for Astrophysics, opisując „obłok gazu (wokół czarnej dziury) emitujący fale radiowe, które zaobserwowaliśmy”. Mówi się, że czarne dziury są gwiezdne, gdy mają kilka mas słońc, lub niezwykle masywne, gdy mają masę milionów, a nawet miliardów słońc.

Nazywa się Strzelec A*.

Strzelec A* (Sgr A*), który swoją nazwę zawdzięcza odkryciu w kierunku konstelacji Strzelca, ma masę około czterech milionów słońca Znajduje się 27000 lat świetlnych od Ziemi. Jego istnienie zakłada się od 1974 roku, wraz z odkryciem niezwykłego źródła radiowego w centrum galaktyki.

Sieć EHT, międzynarodowa sieć ośmiu obserwatoriów radioastronomicznych, w 2019 roku przyniosła historyczny obraz M87*, supermasywnej czarnej dziury o masie sześciu miliardów mas Słońca w galaktyce Messier 87, położonej w 55 milionach lat. -Lekki. Przy masie Słońca wynoszącej cztery miliony, Sgr A* jest wagą piórkową w supermasywnych czarnych dziurach.

READ  Olbrzymia „wnęka” otoczona przez dwie mgławice odkryta w Drodze Mlecznej