Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsze oznaki demencji należy traktować poważnie

Pierwsze oznaki demencji należy traktować poważnie

Demencja jest ogólnym terminem używanym do opisania różnych objawów upośledzenia funkcji poznawczych, takich jak zapominanie. Jest to objaw wielu podstawowych chorób i zaburzeń mózgu. Demencja sama w sobie nie jest pojedynczą chorobą, ale raczej ogólnym terminem opisującym objawy upośledzenia pamięci, komunikacji i myślenia.

Chociaż prawdopodobieństwo rozwoju demencji wzrasta wraz z wiekiem, demencja nie jest normalnym zjawiskiem starzenia. Kilka liczb dotyczących demencji

Szacuje się, że na całym świecie cierpi na demencję 47,5 miliona osób.
Co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek demencji
Demencja dotyka głównie osoby starsze, ale nie jest częścią normalnego procesu starzenia.

Objawy demencji

Objawy demencji obejmują utratę pamięci, splątanie i zmiany nastroju. Osoba z demencją może doświadczać któregokolwiek z wymienionych poniżej objawów, głównie z powodu utraty pamięci.

Niektóre objawy mogą zauważyć same, inne mogą być zauważone tylko przez opiekunów lub pracowników służby zdrowia.

Możliwe objawy demencji:

Niedawna amnezja: oznaką tego może być wielokrotne zadawanie tego samego pytania.
Trudności w wykonywaniu znanych zadań: na przykład przy przygotowywaniu napoju lub posiłku.
Problemy z komunikacją: trudności językowe, zapominanie prostych słów lub używanie niewłaściwych słów.
Zamieszanie: zagubienie się na znanej wcześniej ulicy, np.
Problemy z myśleniem abstrakcyjnym: np. zarządzanie pieniędzmi.
Utrata rzeczy: na przykład zapominanie o lokalizacji codziennych rzeczy, takich jak klucze czy portfele.
Zmiany nastroju: nagłe, niewyjaśnione zmiany nastawienia lub nastroju.
Zmiany osobowości: drażliwość, nieufność lub strach.
Utrata inicjatywy: utrata zainteresowania zrobieniem czegoś lub wyjazdem.
Wraz z wiekiem pacjenta objawy późnej demencji nasilają się.

Cztery etapy demencji

Demencja jest czasami z grubsza podzielona na cztery etapy:

1 Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych: charakteryzuje się ogólnym zapominaniem. Wpływa na wiele osób wraz z wiekiem, ale u niektórych rozwija się tylko w demencję.

2 Łagodna demencja: Osoby z łagodną demencją mają upośledzenie funkcji poznawczych, które czasami wpływa na ich codzienne życie. Objawy obejmują utratę pamięci, splątanie, zmiany osobowości, dezorientację oraz trudności w planowaniu i wykonywaniu zadań.

READ  Nie, szczepionka nie jest eksperymentalna

3 Łagodna demencja: codzienne życie staje się trudniejsze i dana osoba może potrzebować więcej pomocy. Objawy są podobne do łagodnej demencji, ale bardziej wyraźne. Osoba może potrzebować pomocy w ubieraniu i czesaniu włosów. Mogą również wykazywać znaczące zmiany osobowości, takie jak poczucie podejrzliwości lub irytacji bez powodu. Możliwe są również zaburzenia snu.

4 Ciężka demencja: W tym momencie objawy znacznie się pogorszyły. Może dojść do utraty zdolności komunikowania się, a osoba może potrzebować opieki w pełnym wymiarze godzin. Proste zadania, takie jak siedzenie i podnoszenie głowy, stają się niemożliwe. Możesz stracić kontrolę nad pęcherzem.

rodzaje demencji

Istnieje kilka rodzajów demencji, w tym:

Choroba Alzheimera charakteryzuje się obecnością „blaszek” między umierającymi komórkami mózgowymi a „plątkami” w komórkach (obie z powodu nieprawidłowości białkowych). Tkanka mózgowa osoby z chorobą Alzheimera stopniowo zawiera mniej neuronów i połączeń, a ogólny rozmiar mózgu zmniejsza się.

Demencja z ciałami Lewy’ego jest stanem neurodegeneracyjnym związanym z nieprawidłowymi strukturami mózgu. Zmiany w mózgu obejmują białko zwane alfa-synukleiną.

Demencja mieszana odnosi się do diagnozy dwóch lub trzech rodzajów demencji, które występują razem. Na przykład osoba może jednocześnie cierpieć na chorobę Alzheimera i demencję naczyniową.

Choroba Parkinsona charakteryzuje się również obecnością ciał Lewy’ego. Chociaż choroba Parkinsona jest często uważana za zaburzenie ruchu, może również prowadzić do objawów demencji.

Choroba Huntingtona charakteryzuje się pewnymi rodzajami niekontrolowanych ruchów, ale obejmuje również demencję.
Inne zaburzenia powodujące objawy demencji to:

Demencja czołowo-skroniowa, znana również jako choroba Picka.

Wodogłowie przy normalnym ciśnieniu, gdy w mózgu gromadzi się nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego.

Zanik kory tylnej jest podobny do zmian obserwowanych w chorobie Alzheimera, ale w innej części mózgu.

Główne przyczyny demencji

Demencja może być spowodowana śmiercią komórek mózgowych, a choroba neurodegeneracyjna, stopniowa śmierć komórek mózgowych, która pojawia się z czasem, jest związana z większością przypadków demencji. Nie wiadomo jednak, czy to demencja powoduje śmierć komórek mózgowych, czy też śmierć komórek mózgowych powoduje demencję.

READ  Jak duży jest teleskop Jamesa Webba niż teleskop Hubble'a?

Oprócz postępującej śmierci komórek mózgowych, jak ma to miejsce w chorobie Alzheimera, demencja może być spowodowana między innymi urazem głowy, udarem lub guzem mózgu.

Demencja naczyniowa (zwana również demencją wielozawałową): wynika ze śmierci komórek mózgowych z powodu takich stanów, jak choroba naczyń mózgowych, na przykład:

Demencja może być również spowodowana:

Choroby prionowe – np. CJD (choroba Creutzfeldta-Jakoba).

Zakażenie wirusem HIV: nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób wirus niszczy komórki mózgowe, ale wiadomo, że tak się dzieje.

Czynniki odwracalne: Niektóre rodzaje demencji można leczyć poprzez odwrócenie skutków przyczyn leżących u ich podstaw, w tym interakcji leków, depresji, niedoborów witamin i zaburzeń tarczycy.

Diagnoza demencji

Pierwszy krok w ocenie wydajności pamięci i zdrowia poznawczego składa się ze standardowych pytań i zadań.

Badania wykazały, że nie jest możliwe wiarygodne zdiagnozowanie demencji bez użycia poniższych standardowych testów, pełnego ich wypełnienia i odnotowania wszystkich odpowiedzi; Jednak diagnoza uwzględnia również inne czynniki.

Testy poznawcze na demencję

Obecne testy poznawcze na demencję są szeroko stosowane i okazały się niezawodnym sposobem wskazywania na demencję. Zmieniły się one całkiem sporo od czasu ich powstania we wczesnych latach 70. Krótki wynik testu umysłowego składa się z dziesięciu pytań, w tym:

Ile masz lat ?
Która jest teraz godzina do najbliższej godziny?
Jaki rok?
kiedy masz urodziny ?

Każda poprawna odpowiedź to jeden punkt. Wynik sześciu punktów lub mniej wskazuje na upośledzenie funkcji poznawczych.

Druga część testu bada osobę, która jest blisko pacjenta i składa się z sześciu pytań mających na celu ustalenie, czy pacjent:

  • Stań się mniej zdolny do zapamiętywania ostatnich wydarzeń lub rozmów
  • Zaczynasz mieć problem ze znalezieniem właściwych słów lub użyciem nieodpowiednich słów
  • Masz trudności z zarządzaniem pieniędzmi lub lekami
  • Potrzebujesz więcej pomocy w poruszaniu się (bez powodu, np. kontuzji).
READ  Wirus koronowy i grypa: w obliczu podwójnej epidemii tej zimy Anglicy są w pogotowiu

Jeśli test rzeczywiście wskazuje na utratę pamięci, zalecane są standardowe testy, w tym rutynowa praca krwi i skan mózgu.

Zapobieganie demencji

Wiadomo, że niektóre czynniki ryzyka są związane z demencją. Najważniejszym wskaźnikiem jest jednak wiek. Inne czynniki ryzyka obejmują:

Palenie i spożywanie alkoholu.
Miażdżyca (choroby serca i naczyń krwionośnych powodujące zwężenie tętnic).
Wysoki poziom „złego” cholesterolu (lipoproteiny o niskiej gęstości).
Wyższe niż przeciętne poziomy homocysteiny we krwi (rodzaj aminokwasu).
– cukrzyca.
Brak aktywności fizycznej

Źródła

Burleigh E, Reeves I, McAlpine C, Davie J. (2001 lipiec). Czy lekarze mogą przewidzieć wyniki skróconych testów psychicznych pacjentów? Wiek i starość. 31 (4): 303-6

Demencja: nadzieja poprzez badania. (2015, 2 listopada).

Marszałek F. Folstein, Susan E. Folstein, Paul R. McHugh. (1975, listopad). „Stan psychiczny w miniaturze”: praktyczna metoda klasyfikacji stanu poznawczego pacjentów dla klinicysty. Dziennik Badań Psychologicznych. Strony 189-198

Philip A. Divina, Rosemary Scolaro-Moser, Megan Glenn, Jonathan de Lichtenstein, Jonathan Velos. (2013). Aktualizacja kliniczna i badawcza dotycząca choroby Alzheimera dla lekarzy. Journal of Aging Research. Tom 2013 (2013), artykuł nr 207178, 9 stron

* Presse Santé stara się przekazywać wiedzę o zdrowiu w języku dostępnym dla wszystkich. W każdym razie dostarczone informacje nie mogą zastąpić porady lekarza.