Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsza wizyta Donalda Tuska w Kijowie

Pierwsza wizyta Donalda Tuska w Kijowie

Premier Polski Donald Tusk przybył do stacji w Kijowie w poniedziałek rano. Jest to pierwsza wizyta nowego szefa liberalno-proeuropejskiego rządu na Ukrainie, a punkty programu wizyty mają charakter strategiczny.

Reklama

Polski premier uda się w najbliższy poniedziałek do Kijowa, aby porozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim o tym, w jaki sposób Polska może wesprzeć Ukrainę w walce z Rosją i złagodzić napięcia w związku z ukraińskim eksportem zboża.

Była to pierwsza wizyta nowego szefa polskiego rządu w oblężonym kraju. Okazja dla Donalda Tuska do powtórzenia wsparcia Warszawy dla Kijowa.

„Będziemy inwestować w spółki w Polsce i na Ukrainie, które będą pracować nad zwiększeniem produkcji i naszych zdolności obronnych. Ukrainie, Polsce i całej Europie. I będzie to bardzo opłacalne posunięcie dla obu stron” – powiedział podczas konferencji prasowej Donald Tusk. .

Po spotkaniu Donald Tusk złożył hołd ukraińskim żołnierzom i wziął udział w obchodach Dnia Jedności upamiętniających niepodległość kraju od sąsiedniej Rosji.

Położona na wschodniej flance NATO Polska jest jednym z najbardziej lojalnych europejskich sojuszników Ukrainy. Warszawa od początku wojny otworzyła swoje granice dla ukraińskich uchodźców i udzielała pomocy wojskowej i humanitarnej.

READ  Balon wypuszczony na Mozelę... leci do Polski