Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsza w pełni prywatna misja kosmiczna dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Trzej biznesmeni i były astronauta, którzy opuścili Ziemię na pokładzie rakiety SpaceX, przybyli w sobotę wczesnym rankiem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Zostali przywitani uściskami i fleszem aparatu. Pierwsza całkowicie prywatna misja kosmiczna, składająca się z trzech biznesmenów i byłego astronauty, który opuścił pokład rakiety SpaceX, dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wcześnie w sobotę, 9 kwietnia. Będą tam trochę ponad tydzień.

Wszyscy uśmiechnięci, często kciuki do góry w swoich czarno-niebieskich mundurach, dowódca misji Ax-1, Hiszpan-Amerykanin Michael Lopez Alegria, Kanadyjczyk Mark Pathy, Amerykanin Larry Connor i Izraelczyk Eitan Steppe wyszli jeden po drugim ze SpaceX Kapsuła smoka.

Michael Lopez Allegria, 63-letni były astronauta NASA, jest teraz pracownikiem firmy Axiom, która zorganizowała lot. Pozostali trzej członkowie załogi zapłacili za to doświadczenie dziesiątki milionów dolarów. Wiodącą rolę objął Larry Connor, prezes firmy z branży nieruchomości. Mark Bathy jest prezesem firmy inwestycyjnej, a były pilot Eitan Stipe jest współzałożycielem funduszu inwestycyjnego.

Początkujący odwiedzili już stację kosmiczną, zwłaszcza w latach 2000. W zeszłym roku Rosja wysłała tam ekipę kamerzystów, a następnie japońskiego miliardera. Ale te pociski latały na pokładzie rakiet Sojuz w towarzystwie astronautów.

Czterech mężczyzn biorących udział w tym całkowicie prywatnym pierwszym zadaniu ma napięty harmonogram, z około 25 próbami dotyczącymi starzenia się, zdrowia serca, a nawet komórek macierzystych.

Axiom Space osiągnęło porozumienie na łącznie cztery misje ze SpaceX, a NASA już formalnie zatwierdziła zasadę drugiego huba, Axis 2. Dla Axiom Space jest to pierwszy krok w kierunku ambitnego celu: zbudowania własnej przestrzeni stacja.