Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsza pomoc w kosmosie? Film przedstawia procedurę awaryjną w przypadku nieważkości

Wyobraź sobie siebie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdy nagle potrzebujesz pomocy medycznej w nagłych wypadkach. Co zrobić z najbliższym szpitalem oddalonym o co najmniej 386 km? Na szczęście astronauci ISS są przeszkoleni w zakresie zaawansowanych procedur stosowanych w salach ratunkowych.

Niedawno włoska Samantha Cristoforetti, członek obsługi stacji, opublikowała nagranie wideo, na którym wykonuje resuscytację krążeniowo-oddechową, pokazując wiele technik, które pomagają ludziom w kosmosie. Przy prawie zerowej grawitacji zwykłe techniki nie zadziałają. Wręcz przeciwnie: odciągną go od ciężko chorego pacjenta.

Tak więc, w pokazie pomysłowości, Cristoforetti zostawił swojego „pacjenta” leżącego na łożu pierwszej pomocy, odwrócił go do góry nogami, a następnie oparł stopy na suficie stacji kosmicznej i użył nóg do pchania rąk, co w z kolei, wykonuj skurcze klatki piersiowej na „pacjenta”.

„Jeśli dana osoba przestaje oddychać lub jej serce przestaje bić, uciśnięcia klatki piersiowej mogą pomóc w pompowaniu krwi i utrzymaniu jej przy życiu” – wyjaśnia w filmie astronauta. „Musisz znaleźć powierzchnię, na której możesz się oprzeć i popchnąć [com as pernas]. „

Obejrzyj krótki film:

astronauci gotowi

Chociaż na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie są jeszcze wymagane technologie i sprzęt, taki jak rozrusznik serca, astronauci są przygotowani na wypadek, gdyby musieli ich użyć.

Postępy w eksploracji kosmosu, w tym planowane podróże na Księżyc i Marsa, stanowią również wyzwania fizjologiczne i medyczne, ponieważ załogi tych misji będą musiały spędzać coraz więcej czasu w nieprzyjaznych środowiskach. Chociaż może wydawać się onieśmielające, aby przejść przez taką presję w środku kosmosu, astronauci – i reszta personelu pomocniczego – wydają się myśleć w tym względzie z wyprzedzeniem.

Czy widziałeś nowe filmy na? youtube cyfrowy wygląd? Zapisz się na kanale!