Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy wypadanie włosów jest wynikiem wirusa?

Znaliśmy ciągłe zmęczenie, duszność, a nawet mgłę mózgu. Ale dla wielu osób, które zaraziły się wirusem, COVID-19 Może również powodować wypadanie włosów.

Włosy, które codziennie wypadają garściami, to zmartwienie tych, którzy tego doświadczają. Czy to zjawisko naprawdę przypisuje się wirusowi Corona? Czy to wypadanie włosów jest nieodwracalne, czy istnieją skuteczne metody leczenia?

Klasyczne zjawisko chorób zakaźnych

Kilka miesięcy temu skażona wariantem Omicron, Iris, z długimi do pasa włosami, szybko przekonała się, że traci je dramatycznie. „Kiedy zawarłem umowę z Korona wirusMiałem klasyczne objawy: ból głowy, ból gardła, bóle ciała, gorączkę, kaszel, skrajne zmęczenie i Utrata zmysłu smaku i węchu, opisuje 28-letnią kobietę. Przeciągnęłam krótki kaszel i zmęczenie, potem poczułam się lepiej i pomyślałam, że jest za mną. Ale w kolejnych tygodniach, z każdym pociągnięciem pędzla, a nawet za każdym razem, gdy przeczesywałam włosy palcami, zauważyłam, że brakuje mi sporej garści.

Podobnie jak ona, wielu pacjentów świadczy o tym samym doświadczeniu w sieciach społecznościowych. Czy naprawdę istnieje połączenie? „Tak, to zjawisko dotyka około 25% osób, które zaraziły się Covid-19”, odpowiada dr Isabel Rousseau, dermatolog i członek Krajowa Federacja Dermatologów i Wenerologów. Wypadanie włosów następuje w wyniku choroby po wyzdrowieniu. Jest to suplement lub uporczywy objaw obserwowany u osób z długotrwałą chorobą Covid”.

Tak więc Covid-19 może powodować wypadanie włosów, podobnie jak inne wirusy. Jest to „powszechnie obserwowane u pacjentów, którzy przeszli chorobę zakaźną, która powoduje wysoką gorączkę, skrajne zmęczenie i skrajny stres, a dotyczy to również wielu kobiet po porodzie” – wyjaśnia dr Russo. Tak więc „po kilku miesiącach od wystąpienia wysokiej gorączki – powszechnego objawu Covid-19 – lub wyzdrowienia z choroby, wiele osób zauważa znaczną utratę włosów” – zachwyca się Amerykańska Akademia Dermatologii, która zastanowiła się nad tym pytaniem.

READ  Ponad 40% nowotworów na świecie jest powodowanych przez tytoń i alkohol

łysienie telogenowe

Wyzdrowiał z choroby”, jednak organizacja nadal zachowała pewne blizny. Podczas wzrostu włosów może wystąpić rodzaj oszołomienia, kontynuuje dr Russo. Normalnie włosy przechodzą przez trzy fazy i kiedy wszystko jest w porządku, większość Poezja W fazie wzrostu niewielka część znajduje się w fazie spoczynku, a część mniejszościowa w fazie opadania. Praktycznie: po fazie wzrostu, która trwa od trzech do sześciu lat, włosy przestają rosnąć i wchodzą w fazę spoczynku, zanim wypadną. Ale kiedy Covid-19 zakłóca cykl włosów, włosy przestają rosnąć i wypadają: nazywa się to telogen effluvium”.

Ale nie panikuj, „To normalne zjawisko, o ile jest częścią cyklu życia włosów, uspokaja dermatolog. Zwykle osoba traci od 50 do 100 włosów dziennie, ale po zarażeniu wirusem Covid może być trochę więcej.” Ale strata jest rozproszona i rozłożona na całą skórę głowy i nie powoduje dziur.” Zgodnie z notatkami: „Dotknęło to więcej kobiet, zauważa dr Russo. Może występować efekt hormonalny, ale możliwe jest również, że posiadanie długich włosów może sprawić, że wypadanie włosów będzie bardziej zauważalne przez kobiety, które widzą nagromadzone włosy w szczotce. ”

zjawisko przejściowe

Ze swojej strony Iris: „Mam nadzieję, że te objawy nie będą trwać zbyt długo, trwają od kilku tygodni i zaczynam się niepokoić”. Ale „kiedy przyczyną wypadania włosów jest gorączka, choroba lub stres, włosy same wracają do normy” – zapewnia. Amerykańska Akademia Dermatologii. Na szczęście „jest to zjawisko tymczasowe”, kontynuuje dr Russo. Faza zaostrzenia wypadania włosów trwa zwykle od trzech do czterech miesięcy, po czym cykl włosów powraca do normalnego rytmu i odradza się. Mieć długie włosy, to odrastanie Wzrost zajmie trochę czasu, zanim przywróci pierwotną długość.Możemy mieć dość długą przerwę, w której będziemy mieć wrażenie mniejszej masy włosów.”

READ  Kraby odpowiedzialne za chorobę neurologiczną?

Aby rozwiązać ten problem, Iris „rozważa stosowanie suplementów w celu przyspieszenia odrastania. Moja apteka sprzedaje je w kapsułkach, a nawet w gumie, mówię sobie, że to nie zaszkodzi”. Ale dla dr Russo: „Te zabiegi są nonsensem! Po pierwsze, wzrost włosów odbywa się zgodnie z własnym rytmem: rosną zaprogramowane jak komputer, około jednego centymetra miesięcznie i nic nie może tego przyspieszyć. Co więcej, w przeciwieństwie do leków, obecnie nie ma przepisów na suplementach diety. To ostatnie dało więc wiele nadziei, ale bez rezultatów”. Jednak ponieważ stres może wpływać na zdrowie włosów, „podjęcie leczenia może mieć efekt psychologiczny: uważamy, że pomoże i może zmniejszyć stres. Ale najbardziej zauważalny efekt będzie szczególnie na portfelu! Jeśli nie ma powrotu do normalności po sześciu miesiącach, należy porozmawiać z lekarzem. Ale w zdecydowanej większości przypadków wystarczy uzbroić się w cierpliwość”.