Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsza misja „sprzątania” kosmosu zaplanowana na 2025 r.

Założona w 2018 roku firma ClearSpace to szwajcarski start-up, który specjalizuje się w opracowywaniu technologii i usług orbitalnych oraz promowaniu bezpiecznego i zrównoważonego użytkowania przestrzeni kosmicznej. Wybrany w 2019 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną dla Przeprowadzenie pierwszej misji usuwania śmieci kosmicznych w 2025 r.. Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła dziś, że liczy również na rozpoczęcie usuwania kilku starzejących się statków kosmicznych.

Od 1957 roku, czyli od początku ery kosmicznej, w kosmos wysłano tony wyrzutni, pojazdów i instrumentów. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wokół Ziemi krąży obecnie ponad 129 milionów obiektów większych niż jeden milimetr. Ich liczba tylko rośnie, a każda kolizja między dużymi obiektami generuje tysiące dodatkowych, potencjalnie niebezpiecznych odłamków dla każdej misji kosmicznej. Odpady te, które mogą pozostawać na orbicie przez setki lat, zagrażają również prawidłowemu funkcjonowaniu tysięcy satelitów działających obecnie wokół planety.

« Biorąc pod uwagę stale rosnący ruch w kosmosie, musimy opracować i zapewnić technologie, które zapewnią pełną niezawodność środków zapobiegających gruzom. „,” ESA potwierdza. Rozwiązanie ? Pozbądź się tych odpadów, zanim spowoduje to zbyt duże szkody. W tym celu agencja podpisała kontrakt o wartości 86 mln euro z zespołem przemysłowym pod kierownictwem ClearSpace, który w 2025 r. rozpocznie pierwszą aktywną misję usuwania gruzu o nazwie ClearSpace-1.

Czyste przestrzenie dla utrzymania ważnych usług

Luc Beguet, CEO i współzałożyciel ClearSpace, powiedział: Śmieci kosmiczne to globalne wyzwanie. Musimy teraz stworzyć możliwości, aby chronić to cenne środowisko Pierwszy cel ClearSpace-1: Vespa (Transformator obciążenia wtórnego Vega), używane z Europejska wyrzutnia Vega. Po drugim locie Vegi w 2013 roku obiekt ten został pozostawiony na orbicie progresywnej eliminacji od 664 do 801 km, zgodnie z Przepisami Redukcji Zanieczyszczeń Kosmicznych.

Przy masie 100 kg Vespa jest zbliżona do rozmiarów małego satelity; Jego stosunkowo prosty kształt i solidna konstrukcja sprawiają, że jest to odpowiedni pierwszy obiektyw przed rozważeniem większych, bardziej złożonych ujęć. Gdy cel zostanie osiągnięty, zarówno ClearSpace, jak i Vespa zostaną zassane i spłoną w atmosferze.

READ  4 objawy ekspozycji na ciepło
Orbitujące satelity znajdują się na orbicie Ziemi z milionami szczątków, od małych kilkumilimetrowych fragmentów po całe, nieużywane satelity, podróżujące z prędkością kilku kilometrów na sekundę. © ESA / UNOOSA

równoległy, brytyjska agencja kosmiczna Właśnie oficjalnie ogłosiła, że ​​wspiera finansowo pierwszą misję Clearspace, co jest w pełni zgodne z ambicjami Wielkiej Brytanii Wspieranie bezpiecznych i zrównoważonych operacji kosmicznych.

Ta bezprecedensowa misja będzie nie tylko pierwszym statkiem kosmicznym, który wchłonie niedziałającą maszynę, ale także okazją do zademonstrowania innych technologii, takich jak tankowanie między statkami. Jest to również kwestia zbadania za pomocą Astroscale wykonalności bardziej zaawansowanych zadań czyszczenia, które mają na celu jednoczesne usunięcie z kosmosu kilku obiektów z kosmosu (w szczególności satelity komunikacyjnego OneWeb).

schemat odzyskiwania śmieci z przestrzeni czystych etapes
Schemat podsumowujący fazy wychwytywania i eliminacji w atmosferze odpadów kosmicznych. © 2019 EPFL / J Caillet

« Projekt ten wesprze naszą wiodącą rolę w oczyszczaniu naszej orbity, która była zaniedbywana zbyt długo, i pomoże utrzymać bezpieczne działanie satelitów, aby mogły nadal świadczyć kluczowe usługi, takie jak komunikacja i monitorowanie zmian klimatu. mówi George Freeman, parlamentarny podsekretarz ds. nauki, badań i innowacji.

Dwanaście fragmentów rocznie

Dziś międzynarodowe standardy regulują sposób, w jaki korzystamy z przestrzeni, aby zapewnić jej zrównoważone użytkowanie. Przede wszystkim agencje kosmiczne i prywatne firmy z sektora muszą projektować swoje urządzenia tak, aby traciły jak najmniej materiału podczas zanurzenia w trudnych warunkach kosmicznych. Konieczne jest również uwolnienie energii zmagazynowanej w urządzeniach wycofanych z eksploatacji (paliwo i akumulatory), aby zapobiec wybuchom. Wreszcie ukończone misje powinny być trzymane poza zasięgiem satelitów operacyjnych.

Ewolucja liczby ciał orbitujących
Ewolucja liczby obiektów na orbicie geocentrycznej według klasy obiektu (PL = ładunek, PF = szczątki fragmentacji ładunku, PD = fragmentacja ładunku, PM = obiekt związany z misją ładunku, RB = korpus rakiety, RF = szczątki fragmentacji rakiety, RD = Rakieta gruzowa, RM = obiekt powiązany z misją rakietową, UI = niezdefiniowany). © ESA

Pomimo tych środków ostrożności, Zwiększa się liczba, masa i powierzchnia gruzu régulièrement et les accidents spatiaux sont fréquents: l’ESA rapporte que sur les deux dernières décennies, douze fragmentations accidentelles (liées à une zderzenia, une eksplozja ou simplement à l’usure) ont eu lieu chaque annéne to the topét.

Biuro ds. Odpadów Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej Ciągłe monitorowanie sytuacji. Gdy zespoły otrzymają alert – to znaczy możliwość kolizji między aktywnym satelitą a szczątkami – należy ocenić ryzyko i, jeśli to konieczne, wykonać manewr omijania. Niestety ma to swoją cenę: te nieoczekiwane manewry mobilizują zasoby ludzkie, zużywają paliwo – w procesie skracania życia misji – a czasami obejmują wstrzymanie narzędzi pomiarowych i monitorujących.

READ  Stary satelita poza kontrolą NASA powróci na Ziemię 36 lat po tym, jak odleciał
Liczba przyczyn odłamków gruzu
Liczba zdarzeń haszujących zarejestrowanych od 1960 r., posortowana według przyczyny. © ESA

Eksperci uważają, że kolizje między śmieciami a działającymi satelitami staną się głównym źródłem śmieci kosmicznych przed eksplozjami. Ponadto, wraz z niedawnym rozmieszczeniem dużych konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (Starlink, OneWeb itp.). ” Musimy postrzegać środowisko kosmiczne jako wspólny i ograniczony zasób naturalny. Jeśli nadal tworzymy gruz, […] Niektóre orbity wokół Ziemi staną się zupełnie niegościnne „,” ESA ostrzega.

Animacja przedstawiająca przechwytywanie adaptera ładowania VESPA przez klips ClearSpace: