Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Paweł Duda potępia aresztowanie byłych parlamentarzystów ukrywających się w jego pałacu – Politico

Paweł Duda potępia aresztowanie byłych parlamentarzystów ukrywających się w jego pałacu – Politico

Warszawa – Prezydent Polski Andrzej Duda obiecał w środę rano, że „nie spocznie” do czasu uwolnienia byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy Macieja Wasika, po aresztowaniu ich we wtorek wieczorem podczas ukrywania się w pałacu prezydenckim.

Duda nie powiedział jednak, czy im wybaczy. W przeszłości upierał się co do ważności ułaskawienia, którego udzielił w 2015 r., chociaż sądy orzekły, że jest ono błędne, ponieważ zostało udzielone przed przyznaniem się obu mężczyzn do winy w procesie dotyczącym nadużycia władzy. Jeśli ponownie im przebaczy, będzie to przyznanie się do tego, że jego pierwsze ułaskawienie było nieskuteczne. W grudniu postawiono ich ponownie przed sądem, uznano ich za winnych i skazano na dwa lata więzienia. Odrzucili te wyroki, ale zostali zatrzymani na mocy postanowienia sądu.

„Nie spocznę, dopóki minister Mariusz Kamiński i jego współpracownicy nie będą znowu wolnymi ludźmi, tak jak powinni, dopóki nie wyjdą z więzienia” – powiedział Duda, dodając, że jest „głęboko wstrząśnięty” ich „brutalnym” aresztowaniem.

Zdaniem Dudy i reszty byłego obozu rządowego PiS Kamiński i Wasek zostali bezprawnie aresztowani i obaj pozostają legalnymi posłami do parlamentu, odrzucając decyzję marszałka – popartą wydanym w środę orzeczeniem Sądu Najwyższego. . – Stracili prawo do zasiadania w charakterze przedstawicieli po skazaniu za przestępstwo.

Inna izba Sądu Najwyższego, której legalność jest kwestionowana przez sądy europejskie, wydała kilka dni temu zdanie odrębne, uznając, że prezydent Simon Holonia niesłusznie zakończył ich kadencję parlamentarną.

Aresztowania spolaryzowały i tak już głęboko podzielony kraj.

O ile zwolennicy obecnego rządu koalicyjnego twierdzą, że uwięzienie Kamińskiego i Waska jest zwycięstwem przywrócenia praworządności po ośmiu latach rządów PiS, o tyle zwolennicy PiS, w tym lider partii Jarosław Kaczyński, zebrali się przed warszawskim więzieniem, w którym byli osadzeni. Trzymać. Jest zachowany.

READ  Wznowienie walk na Pucharze Europy Alpejskich Elfów na Magny-Cours

Kaczyński określił ich jako pierwszych więźniów politycznych w Polsce od zakończenia rządów komunistycznych w 1989 roku, mówiąc: „To bardzo smutne i bardzo skandaliczne, ponieważ są to ludzie skazani za zbrodnie, których nie popełnili”.

Partia planuje zorganizować masową demonstrację w czwartek.

Kamiński zapowiedział rozpoczęcie w środę strajku głodowego.

„Oświadczam, że skazanie mnie za walkę z korupcją i podjęcie nielegalnych działań mających na celu pozbawienie mnie mandatu parlamentarnego traktuję jako zemstę polityczną. Dlatego też, jako więzień polityczny, od pierwszego dnia odbywania kary rozpoczynam strajk głodowy” – dodał. – napisano w oświadczeniu.

„Oczywiście każdy ma prawo nie jeść i nie pić. To indywidualna decyzja” – powiedziała reporterom wiceminister sprawiedliwości Maria Etchart, dodając, że wszyscy zatrzymani byli pod nadzorem lekarzy.

Aresztowanie i jego następstwa są częścią szerszej walki o władzę w Polsce po wyborach 15 października, w których PiS utracił większość parlamentarną na rzecz czteropartyjnej koalicji pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska.

Tusk, który zapowiedział „przywrócenie praworządności” po objęciu władzy, podjął szereg szybkich kroków mających na celu odizolowanie PiS od instytucji, które nadal kontroluje, takich jak media państwowe.

Działania te spotkały się z krytyką za obejście, a nawet łamanie prawa – co potwierdził w środę warszawski sąd, który odmówił rejestracji nowych rad nadzorczych i zarządów państwowego nadawcy TVP. Jednakże późniejsza decyzja rządu o postawieniu nadawcy w stan likwidacji i powołaniu nowego zarządu pozostaje w mocy.

Nie wszystkie wiadomości na stronie wyrażają opinie witryny, ale przekazujemy te wiadomości automatycznie i tłumaczymy je przy użyciu technologii oprogramowania na stronie, a nie za pomocą redaktora.