Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Parlament odrzucił obywatelską propozycję liberalizacji prawa aborcyjnego

Parlament odrzucił obywatelską propozycję liberalizacji prawa aborcyjnego

Samoistne przerwanie ciąży (aborcja) jest zabronione, chyba że doszło do gwałtu i stosunku płciowego lub zagrożenia życia lub zdrowia matki.

Artykuł napisany przez

Opublikowany

Aktualizacja

Czas na naukę: 1 minuta.

Polska jest jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów w Europie, jeśli chodzi o aborcję. Polscy parlamentarzyści w czwartek 23 czerwca odrzucili obywatelską propozycję liberalizacji przepisów o spontanicznej aborcji. W parlamencie, który ma większość rządzącej Partii Konserwatywnej, głosowali przeciwko próbom zezwolenia na aborcje do dwunastego tygodnia ciąży. W sumie 265 delegatów głosowało przeciwko liberalizacji prawa, 175 głosowało za, a czterech wstrzymało się od głosu.

Aktywistka praw kobiet Marta Lembert przedstawiła projekt ustawy, która została poparta ponad 200 tysiącami podpisów. Chciał doprowadzić do zgodności polskiego prawa „Z normami europejskimi i światowymi”. Już w Polsce mocno restrykcyjne prawo aborcyjne zostało zaostrzone w 2020 roku, kiedy Rada Konstytucyjna stanęła po stronie rządu, uznając aborcję za niekonstytucyjną, nawet jeśli płód miał poważne wady.

Gwałt i aborcja są w Polsce zabronione, chyba że istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia matki. Przed zaostrzeniem prawa w Polsce dokonywano rocznie mniej niż 2 tys. legalnych aborcji, a stowarzyszenia podawały, że 200 tys. kobiet szukało ich potajemnie lub za granicą.

Aktualności
Ćwiczenie
Filmy

Poszerz swoją lekturę o ten temat

Cały wszechświat aborcji

READ  Odkryto szczątki 8000 ofiar nazistowskiego terroru