Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pablo González, baskijski dziennikarz skazany na rok więzienia w Polsce „bez istotnych dowodów” według RSF

Pablo González, baskijski dziennikarz skazany na rok więzienia w Polsce „bez istotnych dowodów” według RSF

Wśród hiszpańskich korespondentów wojennych Pablo Gonzalez podpisał a jest znana. Mówiąc po rosyjsku, specjalizuje się w konfliktach byłego bloku sowieckiego, a jako niezależny dziennikarz regularnie współpracuje z telewizją, radiem lub prasą w Hiszpanii i Kraju Basków. W lutym 2022 roku, jak setki innych, jedzie na Ukrainę, by relacjonować wybuchający konflikt.

Kłopoty zaczynają się, gdy polskie władze odkrywają jego podwójne obywatelstwo: hiszpańskie i rosyjskie. Oskarżyli go o szpiegostwo i postanowili skazać na karę czasowego pozbawienia wolności. Ale potem nie było już nic. Więzienie jest stale odnawiane i na swojej hiszpańskiej stronie internetowej
Reporterzy bez Granic to potwierdzają”Brak istotnego elementu materialnego Uzasadnienie uwięzienia Pabla nie zostało ujawnione„Przez polskie sądy.

W lutym 2022 roku, na kilka dni przed aresztowaniem Pabla Gonzaleza na granicy polsko-ukraińskiej.
W lutym 2022 roku, na kilka dni przed aresztowaniem Pabla Gonzaleza na granicy polsko-ukraińskiej.
© Radio Francja

Wyjątkowo ciężkie warunki przetrzymywania

Przyjaciele Pablo Gonzáleza w Kraju Basków, jego koledzy ze szkoły dziennikarskiej, #freePablo uruchomił hashtag.
Wskazują też na wyjątkowo ciężkie warunki przetrzymywania. Pablo Gonzalez Zamknięty 23 godziny na dobę, w odosobnieniu w swojej celi. Jest stale filmowany. Ma prawo wziąć prysznic tylko raz w tygodniu, aw listopadzie ubiegłego roku odwiedzali go tylko krewni, jego partnerka. warunki Amnesty International również to potępiła
Napisał do polskiego prokuratora potępiając brak procesu i warunki przetrzymywania.

Po kilku odroczeniach sprawa trafiła do sądu 24 maja, Ale adwokaci baskijskiego dziennikarza nie otrzymali jeszcze żadnych dokumentów z procesu, które pozwoliłyby im przygotować obronę.

READ  „Polski rząd wstrząśnie groźbą wyjścia z UE, ale musi znaleźć rozwiązanie konfliktu” – powiedział badacz Sylvain Kahn.