Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Otyłość szybko rośnie na całym świecie i dotyka ponad miliarda ludzi, czyli co ósmego.

Otyłość szybko rośnie na całym świecie i dotyka ponad miliarda ludzi, czyli co ósmego.

Zdrowie – 1 miliard 38 milionów. To liczba osób otyłych na świecie, czyli mniej więcej co ósmy Ziemianin. Ta alarmująca liczba to wynik nowego badania opublikowanego w piątek, 1 marca Skalpel. Mówiąc dokładniej, w 2022 r. 879 milionów dorosłych i 159 milionów dzieci i młodzieży będzie otyłych.

Naukowcy porównali tę liczbę z liczbami z ostatnich 33 lat, aby zmierzyć rozwój tego problemu zdrowotnego na całym świecie. Jeśli chodzi o dorosłych, zwłaszcza kobiety, w przypadku nieletnich liczby te eksplodują, przy czym w latach 1990–2022 liczba ta wzrosła czterokrotnie.

Wystarczy badaczom powiedzieć, że otyłość stała się dziś najpowszechniejszą formą niedożywienia w wielu krajach. Francja nie jest odporna na ten problem, nawet jeśli tam jest on mniej poważny niż w niektórych obszarach.

Szczególnie dotknięte zostały Wyspy Pacyfiku

Nad tym badaniem pracowało ponad 1500 badaczy i klinicystów z współpracy na rzecz czynników ryzyka chorób niezakaźnych (NCD-RisC), przy wsparciu ze stronyGlobalna Organizacja Zdrowia I Komisja Europejska. Przeanalizowali pomiary masy ciała i wzrostu ponad 220 milionów osób w wieku powyżej pięciu lat.

Liczba otyłych nieletnich wzrosła z 31 milionów w 1990 r. do 159 milionów (65 milionów dziewcząt i 94 miliony chłopców) w 2022 r. W przypadku dorosłych te same obserwacje: wskaźniki otyłości wśród kobiet wzrosły dwukrotnie (8,8% do 18,5%). W latach 1990–2022 odsetek ten wzrósł prawie trzykrotnie wśród mężczyzn (4,8% do 14,0%).

Kraje o największej częstości występowania otyłości to wyspiarskie kraje Tonga, Samoa Amerykańskie, Polinezja i Mikronezja. Tam ponad 60% dorosłej populacji cierpi na otyłość. Na drugim końcu spektrum oceny różnią się między mężczyznami i kobietami. W przypadku mężczyzn kraje afrykańskie, takie jak Etiopia (200H I ostatnia), Rwanda (198H) czy nawet Erytrea (195H) Mają bardzo niski wskaźnik otyłości. Dla kobiet Wietnam 200H W pierwszej dziesiątce znajduje się wiele krajów azjatyckich, jak na przykład Chiny (190H) Kambodża (193H), Korea Południowa (194H) czy nawet Japonię (198H).

READ  Ogromne wezwanie we Francji: ten łosoś musi być sprowadzony pilnie, jest skażony!

Ze swojej strony Francja poprawia się, awansując ze 110. miejscaH W 181H Miejsce dla kobiet i 79H O 143H Miejsce dla mężczyzn. Wszystkie informacje można znaleźć na tym łączu Dla dorosłych i ten link Dla nieletnich.

Niedożywienie – problem, który maleje

Otyłość nie była jedynym mierzonym czynnikiem, ponieważ naukowcy mierzyli także niedowagę (lub niedożywienie). Problem ten pojawia się, gdy waga danej osoby jest mniejsza niż normalna, co jest obliczane na podstawie płci, wieku i wzrostu. Kraje o najwyższym łącznym wskaźniku niedożywienia i otyłości w 2022 r. to kraje wyspiarskie na Pacyfiku i Karaibach, a także kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Jeśli chodzi o samą niedowagę, w większości krajów problem ten maleje. Jednak w niektórych biednych miejscach na świecie problem ten jest nadal poważny i setki milionów ludzi nadal cierpi z powodu niedożywienia.

Problem ten narasta w krajach rozwiniętych. W przypadku chłopców Francja spadła ze 155. na 106., a w przypadku dziewcząt ze 108. na 60. miejsce.

Otyłość stanowi zagrożenie dla dzieci

To nowe badanie podkreśla jedną kwestię: znaczenie zapobiegania otyłości i radzenia sobie z nią od najmłodszych lat aż do dorosłości. ” Poważny niepokój budzi fakt, że epidemia otyłości, która w 1990 r. była widoczna wśród dorosłych w większości krajów świata, odbija się dziś na dzieciach i młodzieży w wieku szkolnym. » Niepokoi się profesor Majid Ezzati z Imperial College London.

Ponadto istnieje wiele problemów, które pogarszają sytuację. ” Wpływ takich kwestii, jak globalne ocieplenie i zakłócenia spowodowane pandemią Covid-19 (W tym inflacja, przyp. red.) Wojna na Ukrainie grozi wzrostem liczby osób cierpiących na otyłość i niedowagę » Szacunki dr Guha Pradipy, współautorki badania.

Do pracy istnieje kilka ważnych narzędzi: „Dieta, aktywność fizyczna i w razie potrzeby odpowiednia pielęgnacja” Wymienia Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia. Uważa jednak, że same rządy nie odniosą sukcesu. Wzywa sektor prywatny, zwłaszcza przedsiębiorstwa rolno-spożywcze, do dołożenia wszelkich starań na rzecz poprawy sytuacji.

READ  Kanada: Uczniowie uratowali życie przyszłych astronautów

Zobacz także na HuffPost: