Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oto 10 najniebezpieczniejszych owadów na świecie

Oto 10 najniebezpieczniejszych owadów na świecie

Chociaż pluskwy są owadami, których najtrudniej się pozbyć, istnieje całe mnóstwo innych małych stworzeń, z którymi nie chcielibyśmy się spotkać. Muchy tse-tse, pchły, gąsienice procesyjne… Jakie są najniebezpieczniejsze stworzenia na świecie?

Oprócz bólu spowodowanego ukąszeniami, niektóre owady przenoszą choroby. Oto 10 najbardziej przerażających typów.

Komar tygrysi

Komary tygrysie są jednym z najbardziej śmiercionośnych gatunków, co roku powoduje śmierć około 800 000 osób. Owad ten, zwany także Aedes albopictus, można rozpoznać po ciele w czarno-białe paski i niewielkich rozmiarach (poniżej 0,5 cm). Ten inwazyjny gatunek, pochodzący z lasów tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej, występuje obecnie na całym świecie, w tym w 71 departamentach Francji, jak pokazano na Ministerstwo Zdrowia i Ochrony Społeczności, ostatni kwiecień. Komary te budzą szczególny strach, ponieważ przenoszą patogeny (wirusy, bakterie i pasożyty), które mogą przenosić choroby, takie jak chikungunya, denga, wirus Zika, żółta febra i malaria.

„Aby to zrobić, komar musi najpierw zostać zarażony poprzez pobranie patogenu podczas posiłku z krwią zakażonej osoby lub zwierzęcia. Po zakażeniu samica komara może przenieść patogen na zdrową osobę podczas przyjmowania nowego posiłku z krwią. To Zarażenie komara zajmuje kilka dni. Jest zaraźliwy, co oznacza, że ​​wirus przenika przez barierę żołądkowo-jelitową, rozmnaża się i przenosi do jej śliny.Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (Al-Ans) odnośnie metody transmisji.

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się, organizacja zaleca w szczególności maksymalne wyeliminowanie stojącej wody (na przykład poprzez opróżnianie doniczek po roślinach raz w tygodniu lub zakrywanie nienadających się do użytku basenów).

Mrówka wojskowa

Mrówka wojskowa z rodzaju Dorylus (lub mrówka Magnan) pochodzi z Afryki Środkowej i Wschodniej. Każda kolonia może zawierać do 20 milionów owadów. Jego użądlenie jest szczególnie bolesne.

Te owady mięsożerne pożerają wszystko na swojej drodze, w tym znacznie większą ofiarę (krokodyle, kraby, węże itp.), w masowym ataku. Ale mogą mieć też zalety. Według magazynu geografiaMasajowie w Kenii używali tego do opatrywania ran.

READ  Wykresy. Covid-19: spadek trwa w Oksytanii, ARS zamyka ośrodki szczepień

Zniżki

Te małe owady, które występują głównie w Brazylii, Meksyku i Argentynie, mają szczególną cechę: żywią się krwią ssaków i ptaków. Owady te, zwane także zabójcami, atakują szczególnie glebę, krzewy i drzewa. Niektórzy z nich są nosicielami choroby Chagasa.

„Choroba Chagasa występuje w Ameryce Środkowej i Południowej (od Meksyku po Argentynę). Występuje głównie na obszarach wiejskich. Obecnie choroba ta dotyka ponad 18 milionów ludzi. Wyjątkowo zakażeni są podróżujący” – czytamy na stronie internetowej. Vidal. Objawy obejmują czyrak w miejscu wstrzyknięcia, obrzęk powiek i węzłów chłonnych oraz gorączkę, która może wymagać hospitalizacji.

Mucha tse-tse

Mucha tse-tse ma złą prasę, ponieważ przenosi dwa pasożyty (Trypanosoma brucei rhodesiense i Trypanosoma brucei gambiense), które powodują u ludzi trypanosomatozę afrykańską (lub śpiączkę afrykańską). Owad rozprzestrzenia się w 36 krajach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie zagrożonych jest 70 milionów ludzi.

„Pasożyt we krwi powoduje wiele objawów utrudniających postawienie diagnozy (gorączka, ból głowy, zmęczenie i zapalenie węzłów chłonnych). Jeśli choroba nie jest leczona, pasożyty atakują centralny układ nerwowyInstytut Pastora.

Ognista Mrówka

Solenopsis invicta po raz pierwszy zaobserwowano w Europie na początku września i jest piątym najbardziej inwazyjnym gatunkiem (pod względem powodowanych przez siebie szkód gospodarczych) na świecie. Ta agresywna mrówka pochodząca z Ameryki Południowej jest trudna do wytępienia, a przede wszystkim stanowi zagrożenie dla różnorodności biologicznej, jak wyjaśnił w TF1 Philippe Grandcolas, zastępca dyrektora Instytutu Ekologii i Ekologii Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS). kilka tygodni temu.

„Ten gatunek to katastrofa na skalę globalną. Dosłownie terroryzuje kręgowce w środowiskach, w których występuje, czyniąc te środowiska prawie niedostępnymi, w tym ludzi. Słyną z jednego z najbardziej irytujących jadów na świecie” – powiedział. Jednak jego ukąszenie nie jest śmiertelne dla człowieka.

Kleszcze

Kleszcze czarnonogie, przenoszące bakterie Borrelia burgdorferi, mogą przenosić boreliozę. Chociaż ukąszenie jest często bezbolesne, niektóre objawy (zaczerwienienie skóry, drętwienie kończyn, ból głowy itp.) pojawiają się od 3 do 30 dni po ukąszeniu. Jak wyjaśnia strona internetowa rządu Quebecu, kleszcze mogą wślizgnąć się wszędzie, gdzie się rozmnażają.

READ  Kapsuła Starliner Boeinga przeszła poważny test, pomimo pewnych problemów

„Kleszcze mogą przyczepić się do dowolnej części ludzkiego ciała. Często można je znaleźć w obszarach trudnych do zbadania, takich jak pępek, pod pośladkami, skóra głowy lub uda” – mówi. „Jeśli borelioza nie będzie leczona, może powodować między innymi problemy neurologiczne.”

Zabójcza Pszczoła

Hybryda ta, powstała w wyniku krzyżowania różnych gatunków, jest tak agresywna, że ​​może zadać swoim ofiarom nawet sto ukąszeń. Afrykańskie pszczoły są również w stanie ścigać swoją ofiarę na odległość kilku metrów.

Tego lata 34 turystów zapłaciło tę cenę na wyspie La Mer w Gujanie. Wśród ofiar była 65-letnia kobieta, która otrzymała setki zastrzyków, która zmarła na miejscu.

Maszerująca gąsienica

Pojawienie się dobrej pogody jest często równoznaczne z powrotem tej kłującej gąsienicy, której są dwa gatunki szeroko rozpowszechnione w całym regionie. Mają tę właściwość, że poruszają się w jednym szeregu.

Niebezpieczny dla ludzi i zwierzątUchwyty Według doniesień owady te powodują zapalenie spojówek, zapalenie błon śluzowych, wysypkę skórną, swędzenie i podrażnienie dróg oddechowych.

Aby uniknąć narażenia na tę substancję, organizacja zaleca, aby jej nie dotykać i zachować szczególną ostrożność w przypadku zwierząt. „Mogą dostać się do sierści, a nawet do pyska larw, co może powodować bardzo poważne reakcje zapalne, w tym martwicę języka” – ostrzega. W zależności od gatunku narażenie może nastąpić w okresie od stycznia do sierpnia.

Gigantyczna stonoga amazońska

Stonoga ta może osiągnąć długość 25 cm. Choć żywi się głównie owadami, Scolopendra nie waha się atakować kręgowców (myszy, gadów itp.). Jego technika polega na trzymaniu ofiary między nogami, aż zostanie sparaliżowana przez jad.

Jak podano w artykule opublikowanym w czasopiśmie, u ludzi ukąszenie może prowadzić do martwicy tkanek lub wstrząsu anafilaktycznego. Narodowa Biblioteka Medyczna.

READ  Czym są te mięsożerne bakterie, które mogą rozmnażać się w Oceanie Atlantyckim?

żeton

Ctenocephalides felis, Ctenocephalides canis, Pulex irritans… Istnieje wiele rodzajów pcheł, z których najsłynniejsze atakują sierść naszych czworonożnych towarzyszy. Ich osobliwością jest to, że wszystkie żywią się krwią żywiciela i mogą również przenosić choroby lub pasożyty, takie jak tyfus mysi, powodujący bóle głowy, dreszcze, gorączkę i wysypkę, w zależności od stanu. Podręcznik MSD.

„Klinicznie jest podobny do tyfusu epidemicznego, ale mniej dotkliwy. Na stronie internetowej podano, że pchły szczurze, a prawdopodobnie pchły kocie i oposy przenoszą mikroorganizmy na ludzi poprzez ukąszenia.