Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oszałamiające zdjęcia 19 galaktyk spiralnych uchwycone przez Teleskop Jamesa Webba

Oszałamiające zdjęcia 19 galaktyk spiralnych uchwycone przez Teleskop Jamesa Webba

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ujawniły w tym tygodniu zdjęcia 19 galaktyk spiralnych, z których niektóre znajdują się w odległości ponad 60 milionów lat świetlnych. Nowe osiągnięcie techniczne osiągnięte dzięki Teleskopowi Jamesa Webba.

Wirowanie w przestrzeni. W tym tygodniu NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ujawniły bardzo szczegółowe zdjęcia wykonane przez Teleskop Jamesa Webba. Uchwycone przez CNN w czwartek, 1 lutego, pokazuje 19 galaktyk spiralnych i dziesiątki milionów gwiazd znajdujących się w tych układach.

Obserwacje te mogą pomóc astronomom lepiej zrozumieć powstawanie gwiazd i ewolucję galaktyk spiralnych, takich jak nasza Droga Mleczna. Wyjaśniają amerykańskie media.

Galaktyka spiralna NGC 1512 znajduje się 30 milionów lat świetlnych od nas – NASA, ESA, CSA, STScI, Janice Lee (STScI), Thomas Williams (Oxford) i zespół PHANGS

Bardzo młode gwiazdy

Na jego stronie internetowejNASA wyjaśnia, że ​​dane MIRI rzucają światło na gwiazdy, które jeszcze nie powstały, a które wciąż są uwięzione w gazie i pyle.

„Najnowsze gwiazdy” znajdują się na końcach pyłowych szczytów, potwierdza Eric Rozolovsky, profesor fizyki na Uniwersytecie Alberty w Edmonton (Kanada).

Galaktyka spiralna NGC 2835 znajduje się 35 milionów lat świetlnych od nas – NASA, ESA, CSA, STScI, Janice Lee (STScI), Thomas Williams (Oxford) i zespół PHANGS

Galaktyki te znajdują się dziesiątki milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej i były obserwowane w świetle podczerwonym w ramach programu „Vangs”, w którym uczestniczy ponad 150 astronomów.

Galaktyka NGC 628. Złożone zdjęcie przedstawiające obrazy z Teleskopu Jamesa Webba po lewej stronie i te z Teleskopu Hubble'a po prawej. Zastosowanie światła podczerwonego przez Webba wyjaśnia różnicę kolorów – NASA, ESA, CSA, STScI, Janice Lee (STScI), Thomas Williams (Oxford) i zespół PHANGS
Galaktyka spiralna NGC 4254 – NASA, ESA, CSA, STScI, Janice Lee (STScI), Thomas Williams (Oxford) i zespół PHANGS

Według NASA Teleskop Jamesa Webba ma wystarczającą ilość paliwa, aby działać przez 20 lat. Naukowcy na całym świecie mogą zarezerwować czas na obserwacje za pomocą teleskopu, którego harmonogram jest starannie opracowywany w odstępach rocznych.

READ  Test próżniowy Tineco Pure One Station: doskonały stosunek jakości do ceny

Od chwili włączenia wykonano dziesiątki niesamowitych zdjęć: deszcz piasku na planecie „wata cukrowa”, narodziny około pięćdziesięciu gwiazd oraz wielu innych mgławic i galaktyk.

Najczesciej czytane