Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostrzeżenie Wenezueli dla reżimu Kovacsa i spodziewane zniesienie restrykcji w Wielkiej Brytanii

Epidemia z powodu Covid-19 przyspieszyła w tym tygodniu we wszystkich regionach świata, zwłaszcza w Wenezueli, w której brakuje szczepionek. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro postawił specjalne ultimatum dla programu Covax, którego celem jest zapewnienie równego dostępu do szczepionek przeciwko Covid 19.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Agence France-Presse w niedzielę 4 lipca, wirus Covid-19 zabił co najmniej 3,974 mln osób od czasu jego pojawienia się pod koniec 2019 roku.

  • Wenezuela postawiła Kovacs .owi ultimatum

Gdy linie w Wenezueli wydłużyły się w sprawie szczepień, prezydent Nicolas Maduro w niedzielę 4 lipca wydał ultimatum dla programu Covax, którego celem było zapewnienie równego dostępu do szczepionek przeciwko Covid 19. “System Covax zawiódł. Wykonaliśmy swoją część (…) dostałem dokładne instrukcje (…), abyśmy w tym tygodniu działali i stawiali ultimatum dla systemu Covax: albo wyślemy szczepionki, albo zwrot pieniędzy”Maduro powiedział w krajowej telewizji, że jego kraj zapłacił 120 milionów dolarów systemowi WHO, nie otrzymując niczego.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Ameryce Łacińskiej w centrum epidemii znajduje się wariant brazylijski

“Jeśli odzyskamy pieniądze, wiemy, gdzie je kupić. Rozmawialiśmy już z międzynarodowymi instytucjami. Dość oszustwa”wyjaśnił.

Kontrowersje trwają od kilku miesięcy w związku ze szczepionkami, które Wenezuela kupiła w ramach programu Covax. Według wcześniejszych oświadczeń prezydenta Maduro, Stany Zjednoczone wstrzymały 10 milionów dolarów, ostatnią płatność od jego kraju za wykorzystanie Kovacsa, z powodu amerykańskich sankcji nałożonych na Wenezuelę w celu odsunięcia go od władzy.

Przeczytaj także W Wenezueli opozycja sugeruje negocjacje zniesienia sankcji, Maduro mówi, że jest gotowy do dyskusji

W kontekście niedoboru szczepionek Wenezuela, której celem jest zaszczepienie 70% swojej 30-milionowej populacji do końca 2021 roku, od lutego podaje szczepionki rosyjskiemu Sputnikowi V i chińskiemu Sinopharm. Na początku lipca rozpoczął również kampanię szczepień z kandydatem na szczepionkę Abdullahem. Pod koniec czerwca rząd Wenezueli ogłosił podpisanie porozumienia kontrakt zaopatrzeniowy 12 milionów dawek kubańskiej szczepionki.

READ  Indie otrzymują tlen, ale żałują bezprecedensowej liczby ofiar śmiertelnych w ciągu ostatnich 24 godzin

Według oficjalnych danych kwestionowanych przez opozycję w kraju od marca obserwuje się gwałtowny wzrost liczby zarażonych osób, z 275 000 przypadków i ponad 3200 zgonów.

  • Johnson uchyla zasłonę przed zniesieniem ograniczeń w Anglii

W Wielkiej Brytanii program szczepień zapewnił dwie dawki około 64% dorosłej populacji. Dobre liczby skłaniają premiera Borisa Johnsona do ujawnienia w poniedziałek swoich planów zniesienia najnowszych ograniczeń zdrowotnych od 19 lipca. Termin ten, pierwotnie zaplanowany na 21 czerwca, został przesunięty o miesiąc z powodu wybuchu zmiennej Delta.

Konserwatywny premier ma zorganizować popołudniową konferencję prasową, a minister zdrowia Sajid Javid przemówi do parlamentarzystów.

Kraj w Europie o największej liczbie zgonów z powodu epidemii (128 tys.) po Rosji, Wielka Brytania stopniowo wychodziła z trzeciej blokady, ale nadal istnieją pewne ograniczenia, które uniemożliwiają m.in. ponowne otwieranie klubów nocnych, duże imprezy na pełnych obrotach lub obsługa barowa w barach.

  • Stypendia brytyjskiej służby zdrowia publicznego przez królową Elżbietę II

Królowa Elżbieta II nagrodziła brytyjską publiczną służbę zdrowia, NHS, która została nadwyrężona przez pandemię Covid-19 i świętuje w poniedziałek 73. rocznicę, George Cross, najwyższy cywilny honor Wielkiej Brytanii.

„To odznaczenie nagradza wszystkich pracowników NHS, byłych i obecnych, we wszystkich dyscyplinach i w czterech krajach” Z Wielkiej Brytanii – Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej – powiedziała królowa w odręcznym liście. Wspólnie od ponad siedemdziesięciu lat wspierają mieszkańców naszego kraju z odwagą, współczuciem i poświęceniem, demonstrując wysoki poziom służby publicznej. “

Świat z AFP