Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostatni superksiężyc w tym roku jest dziś wieczorem: wszystko, co musisz wiedzieć, aby dostrzec go na niebie

Ostatni superksiężyc w tym roku jest dziś wieczorem: wszystko, co musisz wiedzieć, aby dostrzec go na niebie

podstawowy
Sierpień charakteryzuje się kilkoma ważnymi zjawiskami astronomicznymi. Po raz kolejny superksiężyc rozświetli niebo w nocy z 11 na 12 sierpnia. Ujawniamy wszystkie sekrety tego, co nazywa się Super Księżycem Jesiotra.

Miłośnicy astronomii mogą się radować. Lato jeszcze się nie skończyło, a na niebie wciąż widać niesamowite zjawiska przyrodnicze. W przeddzień najlepszej nocy na oglądanie Perseidów, letni deszcz spadających gwiazd, w czwartek, 11 sierpnia, również ukazuje pojawienie się „Super Jesiotr Księżyca”.

Przeczytaj także:
Święta 2022: Planety, gwiazdy, superksiężyc, Perseidy… Gdzie i kiedy oglądać niebo tego lata?

Co to jest „Super Księżyc”?

Kilka razy w roku słyszysz o Super Thunder Moon, Super Strawberry Moon lub Super Sturgeon Moon. Ale co dokładnie oznacza „Super Księżyc”?

To astronomiczne zjawisko nazywane jest przez naukowców „peryhelium – syzygy”. Występuje, gdy nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi, w odległości około 356 500 km. Gwiazda księżycowa będzie wtedy wydawała się 14% większa i 30% jaśniejsza niż zwykle.

Kiedy to oglądasz?

Aby to zaobserwować w najlepszych okolicznościach, należałoby wstać bardzo wcześnie lub bardzo późno położyć się spać: w nocy z czwartku na piątek o 3:36 rano będziesz musiał wznieść oczy ku niebu zobaczyć w całej okazałości. Ale kiedy słońce zachodzi, dokładnie po 21:02, można się nim cieszyć.

Dlaczego „jesiotr”?

Jak wszystkie superksiężyce, zjawisko naturalne tego weekendu ma nazwę związaną z charakterystyką pory roku, w której się pojawia. Tym razem wybrano jesiotra.

Według strony gwiazdorski spacernazwa ta honoruje rdzennych Amerykanów, ponieważ sierpniowy superksiężyc pozwolił im w tym czasie złowić największą rybę słodkowodną, ​​jesiotra.