Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ospa małp: szef WHO ogłosi w sobotę, czy zwolnić maksymalny poziom alarmowy

Według ostatnich badań Światowej Organizacji Zdrowia w 72 krajach zarejestrowano ponad 15 500 przypadków małpiej ospy. Alarmujący wzrost przypadków, które mogą skłonić Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia do podniesienia poziomu maksymalnego alarmu.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Etiopczyk Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że w sobotę 23 lipca zorganizuje konferencję prasową, aby ogłosić, czy ONZ wprowadzi najwyższy poziom alarmowania tej organizacji.

przez długi czas Spotkanie Komitetu Ekspertów w czwartek, 21 lipcaKtóry kierował się wytycznymi Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia w jego decyzji i zaleceniach, ten ostatni wyjaśnił, że nadal jest „zaniepokojony” rozprzestrzenianiem się choroby, nawet jeśli tempo rozprzestrzeniania się zmniejszyło w niektórych lokalizacjach .

Obawa o wzrost liczby spraw

Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus jest odpowiedzialny za potencjalne ogłoszenie stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, najwyższy poziom alarmowania agencji zdrowia. Zagrożenie zdrowia publicznego spowoduje wywołanie całej serii działań przez kraje członkowskie. Na pierwszym spotkaniu 23 czerwca większość ekspertów zaleciła, aby ten pierwszy nie został uznany za stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (USPPI).

Jednak niektórzy wybitni pracownicy służby zdrowia wyrazili w ostatnich dniach pewne zaniepokojenie. „małpia ospa Poza kontrolą nie ma żadnego prawnego, naukowego lub zdrowotnego powodu, aby nie ogłaszać stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”.

Europa jest najbardziej dotkniętym regionem na świecie

Według najnowszych danych WHO opublikowanych w środę, 20 lipca, Europa pozostaje najbardziej dotkniętym regionem, z prawie trzema czwartymi przypadków przed kontynentami amerykańskimi. Hiszpania jest najbardziej dotkniętym krajem na świecie, z 3125 przypadkami, przed Wielką Brytanią (2137), Niemcami (2110) i Stanami Zjednoczonymi (1965). Francja (912)Holandia (656), Kanada (604), Portugalia (515), Brazylia (384) i Włochy (374).

Według Światowej Organizacji Zdrowia większość pacjentów to mężczyźni, którzy uprawiają seks z mężczyznami, są stosunkowo młodzi i mieszkają głównie w miastach. Badanie opublikowane w czwartek, 21 lipca w New England Journal of Medicine, największym kiedykolwiek przeprowadzonym na ten temat i opartym na danych z 16 różnych krajów, potwierdziło, że 95% ostatnich przypadków zostało przekazanych podczas kontaktów seksualnych i że 98% tych, którzy zostały dotknięte są gejami lub biseksualnymi mężczyznami.

Agencja zdrowia powiedziała, że ​​współpracuje z państwami członkowskimi i ekspertami, aby przyspieszyć badania i rozwój wirusa, gdy występują niedobory szczepionek. Firma duńska z Północnej Bawarii, jedyne laboratorium produkujące zatwierdzoną szczepionkę przeciwko ospie małp, ogłosiła we wtorek 19 lipca, że ​​otrzymała zamówienie na 1,5 miliona dawek, z których większość zostanie dostarczona w 2023 r. z nienazwanego kraju europejskiego. Stany Zjednoczone zażądały dodatkowych 2,5 miliona dawek.

READ  Burza słoneczna uderzyła w Ziemię w nocy z poniedziałku 18 lipca na wtorek 19 lipca