Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ospa małp: pierwsze dwa przypadki kontaktu zostały zaszczepione we Francji

Jak wynika z wczesnych badań, przeniesienie ospy małpiej z człowieka na człowieka wymaga bliskiego i długotrwałego kontaktu między dwojgiem ludzi, głównie przez ślinę.

Od Dyrekcji Generalnej Zdrowia dowiedzieliśmy się, że dwie pierwsze osoby, które prawdopodobnie miały ryzykowny kontakt z pacjentem z małpią ospą, zostały zaszczepione w piątek w Paryżu, w szpitalu Bichat. A na podstawie opinii Najwyższego Organu Zdrowia wydanej we wtorek, ta „Wysoce ukierunkowane szczepienie podawane osobom, z którymi miał kontakt, uważa się za zagrożone”..

Pierwsza osoba, która została zaszczepiona, mężczyzna po trzydziestce mieszkający w Paryżu, który poprosił o zachowanie anonimowości, powiedział AFP, że 20 maja był przypadkiem kontaktowym pierwszego potwierdzonego pacjenta we Francji.
„Nie uprawiałem seksu z tą osobą, ale byłem w długotrwałym (fizycznym) kontakcie z tą osobą przez trzy godziny w tym samym miejscu”Zeznał przed AFP.

Francja ma obecnie siedem „potwierdzonych” przypadków ospy małp, powiedziała w środę nowa minister zdrowia Brigitte Bourguignon, dodając, że kraj posiada niezbędne zapasy szczepionki przeciwko ospie prawdziwej, aby zaszczepić przypadki kontaktowe.

Okres inkubacji ospy małp często wynosi 6-16 dni, co może wynosić od 5 do 21 dni. HAS zaleca, aby szczepionkę podać „najlepiej w ciągu czterech dni po ryzykownym kontakcie i co najwyżej 14 dni później w schemacie dwóch dawek (lub trzech dawek u osób z obniżoną odpornością), w odstępie 28 dni”.

READ  40 lat po odkryciu wirusa AIDS, dlaczego nie znaleźliśmy jeszcze szczepionki?