Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oscary 2023: „Decyzja o odejściu” nie wybrana dla najlepszego filmu międzynarodowego

Seul, 25 stycznia. — „Decyzja o odejściu”, trzymający w napięciu thriller romantyczny w reżyserii Parka Chan-wooka, który zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2022 roku, nie został wybrany do Oscara w 2023 roku w kategorii najlepszy międzynarodowy film fabularny, zgodnie z ogłoszeniem Academy of Arts and Sciences Cinemas (AMPAS), w ten wtorek (czasu amerykańskiego), jest transmitowany na żywo.

Podczas 95. ceremonii rozdania Oscarów Park Chan-wook pojawił się na krótkiej liście 15 filmów w grudniu zeszłego roku, przed ogłoszonym dzisiaj ostatecznym wyborem pięciu nominowanych: „Na Zachodzie nic nie jest nowe” (Niemcy), „Argentyna 1985 (Argentyna) , Clos (Belgia), Eyo (Polska) i Quiet Girl (Irlandia).

Z tym wykluczeniem nowe wyzwanie kina koreańskiego do Oscarów zakończyło się wielkim rozczarowaniem pomimo technicznej i kinowej jakości filmu Parka, po ukończeniu „Parasite” reżysera Bonga Joon-ho na rozdaniu Oscarów 2020, który zdobył cztery nagrody . To najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz i najlepszy międzynarodowy film fabularny.

Zagraniczne media podały też, że ta wiadomość była jedną z niespodzianek tegorocznych nominacji do Oscara. Amerykański magazyn rozrywkowy Variety uznał to za jedno z największych „porannych wstydów”, dodając, że „Park Chan-wook jest nie tylko znakomicie napisany, ale także znakomicie wyreżyserowany i zagrany (zarówno przez aktorów, jak i aktorki)” w opublikowanym artykule. Tego samego dnia pod tytułem „19 największych niespodzianek Oscarów 2023”.

Nawet amerykański outlet Inside napisał, że „decyzja Park Chan-wooka o odejściu jest jedną z największych nominacji do Oscara w tym roku – a fani są wściekli”, powołując się na reakcję fanów Parka. Jeden fan nazwał decyzję AMPAS „parodią”, podczas gdy inny wyraził niezadowolenie z kryteriów selekcji, mówiąc: „Zasady (selekcji) dotyczące tych nagród są naprawdę głupie”.

Pierwszy film fabularny Park Chan-wooka od czasu wyreżyserowania Mademoiselle (2016) był nominowany w kategorii Film nieanglojęzyczny do nagrody Critics 'Choice Awards 2023, ale nie wygrał. Był nominowany do Złotego Globu dla najlepszego filmu w języku innym niż angielski, ale nie został nagrodzony.

READ  Comcast i ViacomCBS postanowiły stworzyć platformę streamingową, która będzie konkurować z Netflix

Zgodnie z zapowiedzią AMPAS, komedia science-fiction „Everything Everywhere All at Once” jest nominowana w 11 kategoriach do Oscarów 2023, podczas gdy niemiecki film „In the West, Nothing New” i czarna komedia „The Banshees of Inisherin” są nominowani do Oscarów 2023. 9 kategorii z rzędu. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 marca w Dolby Theatre w Los Angeles.

Śledź ulubione

(Kończyć się)